Trwa ładowanie...

Ceny warzyw idą w górę. Które zdrożeją najbardziej?

W ciągu ostatnich trzech tygodni wzrosły ceny m.in. kapusty, marchwi, pietruszki i ziemniaków. Podaż warzyw zależy od temperatury, im zimniej tym mniej chętnych do handlu.

Ceny warzyw idą w górę. Które zdrożeją najbardziej?Źródło: Fotolia, fot: Fotolia
d1vjdxx
d1vjdxx

- Najbardziej zdrożała kapusta. Aktualnie w ofercie hurtowej kosztuje ona od 1,30 do 1,80 zł za kg, co oznacza dwukrotny wzrost ceny, w porównaniu ze styczniem 2014 r. - poinformowała rzecznik rynku Małgorzata Skoczewska.

Większość ubiegłorocznych warzyw jest droższa, w porównaniu z ceną ze styczna 2014 roku. Jest to wynikiem suszy, która wpłynęła na mniejsze plony warzyw gruntowych.

Cebula w hurcie sprzedawana jest w cenie 1,00 - 1,16 zł za kilogram (opakowania 15 kg). Marchew z krajowej produkcji kosztuje 1,30 - 1,65 zł za kg. Tyle samo trzeba zapłacić za marchew importowaną (Francja i kraje Beneluxu). Cena pietruszki kształtuje się na poziomie 5 zł za kilogram.

Krajowe ziemniaki są w cenie od 90 groszy do 1,30 zł za kilogram (worki 15 kg). Porównując z ubiegłym rokiem ich cena jest dwukrotnie wyższa. Jest to m.in. skutek niższych o 18 proc. zbiorów.

d1vjdxx

Spadają natomiast ceny krajowych warzyw szklarniowych. Polskie pomidory malinowe kosztują 8,30 zł - 16 zł za kilogram. Za sprowadzane z Hiszpanii trzeba zapłacić podobną kwotę.

Krajowe ogórki szklarniowe są o tej porze droższe od importowanych. Cena ogórków polskich waha się od 11 do 12 zł za kilogram, hiszpańskie są o połowę tańsze.

Nadal trwa sezon cytrusowy. Cytryny sprzedawane są od 2,60 do 6 zł za kg, a pomarańcze od 2,60 do 5,50 zł/kg. Najdroższe cytrusy są z Hiszpanii, ale one też są najchętniej kupowane.

d1vjdxx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vjdxx