Ceny zbóż spadają, ale możliwa stabilizacja

24.11.Warszawa (PAP) - Ceny zbóż w skupie nadal spadają, ale
ministerstwo rolnictwa spodziewa się stabilizacji cen ziarna -
wynika z cotygodniowej analizy resortu.


24.11.Warszawa (PAP) - Ceny zbóż w skupie nadal spadają, ale ministerstwo rolnictwa spodziewa się stabilizacji cen ziarna - wynika z cotygodniowej analizy resortu.

ZBOŻA

"Różnokierunkowe zmiany cen zbóż występujące w listopadzie we wszystkich kanałach dystrybucji pozwalają niebawem oczekiwać stabilizacji cen ziarna" - napisano w analizie.

Tymczasem według danych ministerstwa rolnictwa cena skupu pszenicy konsumpcyjnej w ciągu tygodnia obniżyła się o 2,8 proc. i w dniach 10-16.11.br. ukształtowała się na poziomie 465 zł/t. Była to cena o 6,5 proc. niższa od notowanej przed miesiącem i o 42,5 proc. niższa niż przed rokiem.

W porównaniu do poprzedniego notowania cena skupu żyta konsumpcyjnego wzrosła o 0,8 proc. i w drugim tygodniu listopada br. wynosiła 366ázł/t. Ziarno to było o prawie 6 proc. tańsze niż przed miesiącem i o ponad 48 proc. tańsze niż przed rokiem.

W ciągu tygodnia o 4,1 proc. potaniał w skupie jęczmień paszowy, za który w dniach 10-16.11.br. uzyskiwano 377 zł/t. Było to jednak o ok. 8 proc. mniej niż przed miesiącem i o ok. 47 proc. mniej niż przed rokiem.

MIĘSO

Na rynku wieprzowiny utrzymuje się sezonowa obniżka cen skupu, ale ich poziom jest znacząco wyższy niż wáanalogicznych okresach lat 2005-2007.

Według danych resortu rolnictwa w dniach 10-16.11.br. za żywiec wieprzowy płacono średnio 4,21 zł/kg. Było to o 1,8 proc. mniej niż przed tygodniem i o 0,7 proc. mniej niż przed miesiącem, ale o ok. 28 proc. więcej niż rok wcześniej.

W analizowanym okresie bydło skupowano średnio po 4,12 zł/kg, tj. oá1,4 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu iáo 2,3 proc. taniej niż przed miesiącem. Cena ta była równocześnie o 5,5 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Duża podaż drobiu na rynku skutkuje dalszym spadkiem cen tego żywca. Za kurczęta typu brojler płacono przeciętnie 2,98 zł/kg, tj. o 0,8 proc. mniej niż wápoprzednim tygodniu. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca i roku drób ten potaniał o ok. 3 proc. i o ponad 7 proc.

Cena skupu indyków ukształtowała się na poziomie o 1,1 proc. niższym niż przed tygodniem i wyniosła 3,99 zł/kg. Była ona również o ponad 2 proc. niższa niż przed miesiącem i o 18,5 proc. niższa niż przed rokiem.

MLEKO

O ponad 5 proc. w ciągu tygodnia obniżyły się ceny odtłuszczonego mleka w proszku. W dniach 10-16.bm. przeciętna cena tego artykułu wyniosła 6,41ázł/kg i w porównaniu do notowań sprzed miesiąca i sprzed roku była odpowiednio o 6 proc. i 44 proc. niższa. W tym czasie ceny pełnego mleka w proszku ukształtowały się na poziomie 8,33ázł/kg i były o blisko 5 proc. wyższe niż przed tygodniem. Jednocześnie PMP było o 2 proc. droższe niż przed miesiącem, ale o 38 proc. tańsze niż rok wcześniej. (PAP)

map/ gor/

Źródło artykułu:PAP
finanseinflacjarolnictwo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)