Ceny złota powyżej historycznych szczytów
We wtorek obserwowaliśmy silne wzrosty w notowaniach EUR/USD. Przyczyną dzisiejszej zwyżki, która sięgnęła aż do poziomu 1,4750 były głównie dwa czynniki - po pierwsze lepsze nastroje inwestorów po wczorajszych dobrym odczycie wskaźnika ISM oraz pogłoski o możliwości zastąpienia dolara w handlu ropą przez koszyk walut.
Jak donosi brytyjski dziennik "Independent", w rozmowach na wspomniany temat uczestniczyły kraje Zatoki Perskiej, a także Rosja, Chiny, Francja oraz Japonia. Wzrosty eurodolara straciły na sile, gdy przedstawiciele tych państw zaprzeczyli doniesieniom gazety, podobnie jak szef saudyjskiego banku centralnego, który stwierdził, że są one "całkowicie niesłuszne".
Bardzo słabe dane z Anglii przyczyniły się do osłabienia funta, który tracił dziś wyraźnie w stosunku do euro i jena. Produkcja przemysłowa spadła tam bowiem o 2,5% m/m przy oczekiwaniach na jej wzrost o 0,1% m/m. Dane te, łącznie z zapewnieniami Mervyna Kinga o konieczności stosowania szczególnych środków pobudzających gospodarkę i utrzymywania stóp procentowych na niskim poziomie wpływają na to, że funt jest obecnie jedną z walut najsilniej tracących na wartości względem dolara.
Ponieważ wszelkie głosy odnośnie odejścia od USD jako waluty rezerwowej sprzyjają surowcom - notowania złota znacznie dzisiaj wzrosły, a zwyżki nie zdołał powstrzymać nawet historyczny szczyt w okolicach 1030 dolarów za uncję. Przebicie tego poziomu wywindowało dziś ceny kruszcu do poziomu 1040 dolarów.
Złoty w czasie dzisiejszej sesji dość spokojnie kontynuował umocnienie. Kurs EUR/PLN już na początku notowań zniżkował pod poziom 4,2000, silniejszy spadek powstrzymało jednak wsparcie 4,1750.
Piotr Gregor
Joanna Pluta
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.