Ceny żywności nie są związane z produkcją biopaliw
Wicepremier i minister gospodarki Waldemar
Pawlak twierdzi, że wzrost cen żywności nie jest związany z
produkcją biopaliw.
24.07.2008 | aktual.: 25.07.2008 14:39
Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak twierdzi, że wzrost cen żywności nie jest związany z produkcją biopaliw.
_ Problem wzrostu cen żywności bardziej wiąże się ze zmianami klimatycznymi niż ma związek z produkcją biopaliw. To zmiany klimatyczne, np. klęski suszy, mają większy wpływ _- powiedział na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.
Z raportu Banku Światowego z początku lipca wynika, że biopaliwa spowodowały wzrost cen żywności nawet o 75 proc., czyli znacznie większy niż dotychczas szacowano.
Do produkcji biopaliw wykorzystuje się oleje roślinne - głównie rzepakowy i jako dodatek do benzyn - alkohol etylowy.
W Polsce, zgodnie z rozporządzeniem rządu z czerwca 2007 r., wielkość obowiązkowego stosowania biokomponentów w paliwach w Polsce w latach 2008-2013 ma wynieść od 3,45 proc. wartości energetycznej paliw w 2008 r. do 7,10 proc. w 2013 r. Unia Europejska chce, by do 2020 r. zużycie biopaliw w transporcie wzrosło do 10 proc.
Zdanie wicepremiera podziela także wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke. _ Według danych ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi nie ma bezpośredniego wpływu biopaliw na ceny żywności _- powiedział.
_ Żeby ustabilizować sytuację (cen żywności - PAP) należy poszukać relacji pomiędzy nośnikami energii a produkcją oraz producentami i przetwórcami. Tutaj należy poszukiwać odpowiedzi na pytanie, dlaczego ceny żywności są na taki poziomie _ - dodał Plocke w rozmowie z PAP.
|
Polecamy: » Poradnik emigranta » Raport: praca za granicą » Codzienny przegląd prasy ekonomicznej |
| --- |
|
Polecamy: » Poradnik emigranta » Raport: praca za granicą » Codzienny przegląd prasy ekonomicznej |
Wicepremier Pawlak uważa, że ceny zbóż spadają i możliwe są jeszcze głębsze obniżki cen ziarna.
_ Ceny zboża spadają, cena pszenicy z obecnego poziomu może nie spadnie do 100 euro za tonę, ale do 150 euro/t. Może to poprawi opłacalność produkcji zwierzęcej _- dodał.
Według danych MRiRW, w dniach 14-20 lipca, cena skupu pszenicy konsumpcyjnej wynosiła 782 zł/t i była tańsza o 2,7 proc. niż tydzień wcześniej.(PAP)