CEZ kupi 100 proc. Energotransu i sprzeda swój 50‑proc. udział w Mibragu

28.07. Warszawa (PAP) - Grupa CEZ przejmie 100 proc. udziałów w spółce Energotrans, dostarczającej ciepło z Mělníka do Pragi, od Pra§ská teplárenská i sprzeda 50-proc. w spółce...

28.07. Warszawa (PAP) - Grupa CEZ przejmie 100 proc. udziałów w spółce Energotrans, dostarczającej ciepło z Mělníka do Pragi, od Pra§ská teplárenská i sprzeda 50-proc. w spółce wydobywczej Mibrag, drugiemu partnerowi w firmie, Energetický a pr...myslový holding. Częścią tej drugiej transakcji jest również sprzedaż nowej elektrowni węglowej Profen przy kopalni Mibrag - podał CEZ w komunikacie.

CEZ podał, uzasadniając zamiar przeprowadzenia wspomnianych transakcji, że planuje wzmacniać swoją pozycję w sektorze dystrybucji i ciepłownictwa, które zapewniają stabilne zyski bez względu na rozwój sytuacji na rynku.

Ponadto, spółka tłumaczy decyzję sprzedaży spółki Mibrag zmianą sytuacji na rynku niemieckim, gdzie elektrownie jądrowe mają być zastępowane przez obiekty wykorzystujące odnawialne źródła energii oraz gaz.

"Opór społeczeństwa dwa lata temu zmusił koncern RWE do odstąpienia od planów budowy elektrowni węglowej przy kopalni Saar koło Ensdorfu. Tak samo EnBW odwołało budowę w pobliżu Mannheimu. W ciągu ostatnich czterech lat firmy elektroenergetyczne w Niemczech zrezygnowały z budowy ponad dziesięciu planowanych bloków węglowych" - poinformowano w komunikacie.

CEZ podał w komunikacie, że spółką Energotrans interesował się od kilku lat w związku z przygotowywaną elektrownią parogazową Mělník, która w przyszłości zapewni m.in. dostawy ciepła dla Pragi.

Spółka Energotrans jest spółką w 100 proc. zależną od spółki Pra§ská teplárenská. Eksploatuje ona elektrownię na węgiel brunatny Mělník I. o zainstalowanej mocy 352 MW. W planach spółka ma budowę nowej elektrownię parogazową w Mělníku o mocy 800 MW.

"Celem tego projektu jest wybudowanie elektrowni, która będzie mogła w niedalekiej przyszłości zastąpić moc elektrowni węglowych, których żywotność już się kończy. Obecne bloki będą stopniowo wyłączane po 2015 roku" - podał CEZ W komunikacie.

Dodano, że CEZ posiada w Kraju Północnoczeskim, gdzie ma powstać elektrownia parogazowa Energotransu, czynne 3 bloki węglowe, dwa o mocy 110 MW i jeden o mocy 500 MW. Z kolei spółka Energotrans w tej samej lokalizacji eksploatuje bloki węglowe o całkowitej mocy 352 MW.(PAP)

jow/ ana/

Źródło artykułu:PAP
fuzjacez a.s.energia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)