Trwa ładowanie...

Chcą podwyżki 500 zł i 2000 zł świątecznego

Związkowcy z Sierpnia 80 protestowali wczoraj w siedzibie Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) w Katowicach, domagając się wzrostu płac oraz wypłaty premii świątecznej

Chcą podwyżki 500 zł i 2000 zł świątecznegoŹródło: AFP
d4fhpao
d4fhpao

Zarząd holdingu przypomina, że inne działające w holdingu związki zawodowe podpisały porozumienie płacowe z zarządem. Nie zrobił tego dotąd Sierpień 80, domagając się wyższych świadczeń. Termin kolejnych rozmów wyznaczono na 6 grudnia.

Akcję, w której uczestniczyło ok. 30 związkowców, zorganizowano w dniu, gdy holding podczas uroczystej akademii świętował Barbórkę - przypadające 4 grudnia święto górników. W czwartek obradowała też rada nadzorcza firmy, która otworzyła zgłoszenia kandydatów na nowego prezesa spółki. O to stanowisko ubiegają się cztery osoby.

Jak powiedział PAP Wojciech Jaros z KHW, protestujący związkowcy nie utrudniali pracy holdingu; przebywali głównie na korytarzach i w holu. Rano deklarowali, że jeżeli zarząd nie podejmie rozmów, pójdą na zaplanowaną po południu w katowickim teatrze akademię barbórkową; nie wykluczali też pozostania w firmie na noc.

Ostatecznie, choć rozmów nie podjęto, przed akademią związkowcy przerwali protest, nie poszli też na uroczystości do teatru. "Nie chcieliśmy, by odebrano nas jako chuliganów. Nie rezygnujemy jednak z naszych postulatów. Będziemy o tym rozmawiać podczas negocjacji w poniedziałek" - powiedział szef Sierpnia 80 w holdingu Szczepan Kasiński.

d4fhpao

Przypomniał, że związkowe postulaty to podwyżka płac średnio o 500 zł z wyrównaniem od stycznia tego roku oraz wypłata w grudniu jednorazowej premii świątecznej w wysokości 2 tys. zł. Związek chce także podwyższenia wartości posiłków przysługujących górnikom z 14 do 20 zł.

Jak powiedział PAP Wojciech Jaros z KHW, protestujący związkowcy nie utrudniali pracy holdingu; przebywali głównie na korytarzach i w holu. Rano deklarowali, że jeżeli zarząd nie podejmie rozmów, pójdą na zaplanowaną po południu w katowickim teatrze akademię barbórkową; nie wykluczali też pozostania w firmie na noc. Ostatecznie, choć rozmów nie podjęto, przed akademią związkowcy przerwali protest, nie poszli też na uroczystości do teatru. "Nie chcieliśmy, by odebrano nas jako chuliganów. Nie rezygnujemy jednak z naszych postulatów. Będziemy o tym rozmawiać podczas negocjacji w poniedziałek" - powiedział szef Sierpnia 80 w holdingu Szczepan Kasiński.

Przypomniał, że związkowe postulaty to podwyżka płac średnio o 500 zł z wyrównaniem od stycznia tego roku oraz wypłata w grudniu jednorazowej premii świątecznej w wysokości 2 tys. zł. Związek chce także podwyższenia wartości posiłków przysługujących górnikom z 14 do 20 zł.

"Większość organizacji związkowych podpisała porozumienie. Kolejne spotkanie w tej sprawie zostało wyznaczone na poniedziałek, o czym organizacje związkowe zostały powiadomione z wyprzedzeniem" - powiedział Jaros.

d4fhpao

Związkowcy wyliczyli, że proponowana przez zarząd podwyżka to ok. 170 zł miesięcznie, czyli ok. 2 tys. zł rocznie. Sierpień 80 chciałby, aby dodatkowo załoga dostała takiej wysokości premię na święta.

Według związkowców z Sierpnia 80, górnicy od początku roku czekają na konkretne decyzje dotyczące podwyżek płac. "Bezustannie zbywani są obietnicami, które nie są realizowane" - ocenił Kasiński, według którego holding nie ma pieniędzy dla zwykłych górników, ale ma na wielotysięczne premie dla dyrektorów kopalń. ważne

Przedstawiciele KHW wyjaśniają, że zgodnie z obowiązującym regulaminem premiowania, premie otrzymują wszyscy pracownicy spółki. W przypadku dyrektorów kopalń ich wysokość zależy m.in. od wyników, kosztów oraz jakości produkowanego węgla. Premie dyrektorów są adekwatne do wyników osiągniętych przez daną kopalnię. Dyrektorzy nie dostali w tym roku premii w maksymalnej przysługującej im wysokości.

KHW należy do trzech największych spółek węglowych. Rocznie produkuje blisko 15 mln ton węgla energetycznego. Zatrudnia ponad 20 tys. osób w kilku kopalniach.

d4fhpao
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fhpao