Trwa ładowanie...

Chcą podwyżki 500 zł i 2000 zł świątecznego

Związkowcy z Sierpnia 80 protestowali wczoraj w siedzibie Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) w Katowicach, domagając się wzrostu płac oraz wypłaty premii świątecznej
Share
Chcą podwyżki 500 zł i 2000 zł świątecznego
Źródło: AFP
djywbx1

Zarząd holdingu przypomina, że inne działające w holdingu związki zawodowe podpisały porozumienie płacowe z zarządem. Nie zrobił tego dotąd Sierpień 80, domagając się wyższych świadczeń. Termin kolejnych rozmów wyznaczono na 6 grudnia.

Akcję, w której uczestniczyło ok. 30 związkowców, zorganizowano w dniu, gdy holding podczas uroczystej akademii świętował Barbórkę - przypadające 4 grudnia święto górników. W czwartek obradowała też rada nadzorcza firmy, która otworzyła zgłoszenia kandydatów na nowego prezesa spółki. O to stanowisko ubiegają się cztery osoby.

Jak powiedział PAP Wojciech Jaros z KHW, protestujący związkowcy nie utrudniali pracy holdingu; przebywali głównie na korytarzach i w holu. Rano deklarowali, że jeżeli zarząd nie podejmie rozmów, pójdą na zaplanowaną po południu w katowickim teatrze akademię barbórkową; nie wykluczali też pozostania w firmie na noc.

djywbx1

Ostatecznie, choć rozmów nie podjęto, przed akademią związkowcy przerwali protest, nie poszli też na uroczystości do teatru. "Nie chcieliśmy, by odebrano nas jako chuliganów. Nie rezygnujemy jednak z naszych postulatów. Będziemy o tym rozmawiać podczas negocjacji w poniedziałek" - powiedział szef Sierpnia 80 w holdingu Szczepan Kasiński.

Przypomniał, że związkowe postulaty to podwyżka płac średnio o 500 zł z wyrównaniem od stycznia tego roku oraz wypłata w grudniu jednorazowej premii świątecznej w wysokości 2 tys. zł. Związek chce także podwyższenia wartości posiłków przysługujących górnikom z 14 do 20 zł.

Jak powiedział PAP Wojciech Jaros z KHW, protestujący związkowcy nie utrudniali pracy holdingu; przebywali głównie na korytarzach i w holu. Rano deklarowali, że jeżeli zarząd nie podejmie rozmów, pójdą na zaplanowaną po południu w katowickim teatrze akademię barbórkową; nie wykluczali też pozostania w firmie na noc. Ostatecznie, choć rozmów nie podjęto, przed akademią związkowcy przerwali protest, nie poszli też na uroczystości do teatru. "Nie chcieliśmy, by odebrano nas jako chuliganów. Nie rezygnujemy jednak z naszych postulatów. Będziemy o tym rozmawiać podczas negocjacji w poniedziałek" - powiedział szef Sierpnia 80 w holdingu Szczepan Kasiński.

Przypomniał, że związkowe postulaty to podwyżka płac średnio o 500 zł z wyrównaniem od stycznia tego roku oraz wypłata w grudniu jednorazowej premii świątecznej w wysokości 2 tys. zł. Związek chce także podwyższenia wartości posiłków przysługujących górnikom z 14 do 20 zł.

djywbx1

"Większość organizacji związkowych podpisała porozumienie. Kolejne spotkanie w tej sprawie zostało wyznaczone na poniedziałek, o czym organizacje związkowe zostały powiadomione z wyprzedzeniem" - powiedział Jaros.

Związkowcy wyliczyli, że proponowana przez zarząd podwyżka to ok. 170 zł miesięcznie, czyli ok. 2 tys. zł rocznie. Sierpień 80 chciałby, aby dodatkowo załoga dostała takiej wysokości premię na święta.

Według związkowców z Sierpnia 80, górnicy od początku roku czekają na konkretne decyzje dotyczące podwyżek płac. "Bezustannie zbywani są obietnicami, które nie są realizowane" - ocenił Kasiński, według którego holding nie ma pieniędzy dla zwykłych górników, ale ma na wielotysięczne premie dla dyrektorów kopalń. ważne

Przedstawiciele KHW wyjaśniają, że zgodnie z obowiązującym regulaminem premiowania, premie otrzymują wszyscy pracownicy spółki. W przypadku dyrektorów kopalń ich wysokość zależy m.in. od wyników, kosztów oraz jakości produkowanego węgla. Premie dyrektorów są adekwatne do wyników osiągniętych przez daną kopalnię. Dyrektorzy nie dostali w tym roku premii w maksymalnej przysługującej im wysokości.

KHW należy do trzech największych spółek węglowych. Rocznie produkuje blisko 15 mln ton węgla energetycznego. Zatrudnia ponad 20 tys. osób w kilku kopalniach.

djywbx1

Podziel się opinią

Share
djywbx1
djywbx1