Butelki od alkoholu do zmiany. Oto jak miałyby wyglądać

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) proponuje umieszczanie ostrzeżeń o nowotworach na opakowaniach alkoholu, podobnie jak na papierosach. W Europie alkohol odpowiada za ponad 800 tys. zgonów rocznie.

Alkohol miałby być oznaczany jak papierosy
Alkohol miałby być oznaczany jak papierosy
Źródło zdjęć: © Getty Images | John Peabody
oprac. KRWL

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje o wprowadzenie ostrzeżeń na opakowaniach alkoholu, które informowałyby o ryzyku nowotworów. Podobne ostrzeżenia są już stosowane na paczkach papierosów. Według raportu WHO, alkohol jest przyczyną śmierci ponad 800 tys. osób rocznie w Europie.

Alkohol a świadomość zdrowotna

Badanie WHO Europa, przeprowadzone w 14 krajach, ujawniło, że jedynie 15 proc. respondentów zdaje sobie sprawę, że alkohol może prowadzić do raka piersi, a 39 proc. jest świadomych jego związku z rakiem jelita grubego. Te dwa typy nowotworów są najczęściej związane z konsumpcją alkoholu w Unii Europejskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Arabowie już zmienili Zakopane. Prowadzi biznes specjalnie pod nich

Dr Hans Henri P. Kluege, dyrektor WHO na Europę, podkreśla, że ostrzeżenia na etykietach alkoholowych to "kamień węgielny do prawa do zdrowia". - Udostępnianie takich informacji nie odbiera niczego konsumentom, wręcz przeciwnie, uzbraja ich w wiedzę, a wiedza to potęga - stwierdził.

Wyzwania w implementacji

WHO zaleca, aby ostrzeżenia były wyraźne i widoczne, zawierały tekst lub piktogramy. Przemysł alkoholowy proponuje kody QR z informacjami zdrowotnymi, jednak badania pokazują, że tylko 0,26 proc. konsumentów skanuje te kody.

Obecnie etykiety ostrzegające przed szkodliwością alkoholu są stosowane w trzech z 27 krajów UE i w 13 z 53 państw członkowskich europejskiego regionu WHO. Irlandia jako pierwsza w UE uchwaliła prawo, które od 2026 r. wprowadzi obowiązek umieszczania ostrzeżeń o rakotwórczych substancjach na produktach alkoholowych. To drugie takie prawo na świecie, po Korei Południowej.

wiadomościgospodarkaalkohol

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (74)