Trwa ładowanie...

Chińczycy czerpią wielkie przychody z tytułu ochrony praw autorskich

Na zakończonej w Pekinie konferencji Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) Chińczycy włączyli się aktywnie w działalność na rzecz ochrony praw autorskich, widząc w tym wymierne korzyści ekonomiczne.

Share
Chińczycy czerpią wielkie przychody z tytułu ochrony praw autorskich
Fot: AFP/CARL DE SOUZA
d1ma6vj

Najwięcej komentarzy wywołała wystawa zorganizowana przez Chińczyków, gdzie prezentowane były najnowsze osiągnięcia rodzimej telewizji w dziedzinie seriali telewizyjnych i popularnych TV show.

Wiceprezes popularnej strony internetowej, udostępniającej odpłatnie programy telewizyjne, Geng Xiaohua, powiedział, że "obecnie w Chinach bardzo podniosła się świadomość wartości praw autorskich i wzrosła znacznie konkurencja między producentami wideo. Opłaty pobierane na poczet tych praw przekraczają ponad połowę wszystkich kosztów produkcji. To stanowi przełom w dotychczasowym podejściu do produkcji telewizyjnej".

Fachowcy, uczestniczący w konferencji, oceniają wartość chińskiego rynku wideo na 10 mld juanów (około 5 mld zł).

d1ma6vj

Sekretarz Generalny japońskiego Stowarzyszenia Dystrybutorów Wartości Intelektualnych (CODA), Yukio Nagano, stwierdził, że jest to poważna zmiana w postawie chińskich producentów video

- Od 2009 roku do chwili obecnej nasza organizacja wielokrotnie domagała się od strony chińskiej zamknięcia stron udostępniających pirackie wersje programów wideo i w 100 proc. nasze żądania były spełniane. Od ubiegłego roku w Chinach powstały 4 wielkie witryny internetowe i mamy z nimi już podpisane umowy o przestrzeganiu praw autorskich - powiedział.

23 czerwca Chińczycy otworzyli stronę internetową, na której umieszczone są wszystkie widowiska publiczne, chronione prawami autorskimi. Międzynarodową obsługą prawną i finansową tej strony zajmują się dwie wyspecjalizowane chińskie firmy - Międzynarodowe Centrum Ochrony Praw Autorskich w Pekinie i prywatna firma o nazwie "Sieć tysiąca i jednej nocy. Przez kontrahentów zagranicznych jest strona nazywana jest "Giełdą widowisk".

Według badań wykonanych przez Instytut Naukowy działający przy Chińskim Urzędzie Ochrony Praw Autorskich, w 2009 przemysł związany z branżą objętą ochroną wartości intelektualnych przyniósł łączny dochód 2 bln 229 mld juanów, co stanowiło 6,55 proc. chińskiego PKB. Był to znaczny wzrost w porównaniu z rokiem 2004, kiedy miał on wartość 788 mld, z udziałem w PKB 4,94 proc. Podobną tendencję zanotowano w eksporcie produkcji objętej ochroną praw autorskich. W 2004 wynosiła ona 92,1 mld dolarów, a w 2009 wzrosła do 210,3 mld dolarów.

Z Pekinu Jacek Wan

d1ma6vj

Podziel się opinią

Share
d1ma6vj
d1ma6vj