Chiński juan: Chiny zobowiązały się urynkowić walutę. Dwustronne rozmowy z USA dały efekt
Chiny zobowiązały się w dwustronnych rozmowach z USA do kontynuowania „rynkowych reform walutowych, które umożliwią dwustronną elastyczność” na juanie - powiedział Sekretarz Skarbu USA Jack Lew na wtorkowej konferencji prasowej.
Chiny zobowiązały się w dwustronnych rozmowach z USA do kontynuowania „rynkowych reform walutowych, które umożliwią dwustronną elastyczność" na juanie - powiedział Sekretarz Skarbu USA Jack Lew na wtorkowej konferencji prasowej.
- Amerykanie i Chińczycy zgodzili się w sprawie ram polityki zwiększenia wykorzystania juana w handlu i rozliczeniach sektora prywatnego w Stanach Zjednoczonych - powiedział Lew na zakończenie rozmów wysokiego szczebla USA i Chin w Pekinie.
Według słów Lewa chińscy oficjele podkreślili, że nie ma obecnie podstaw do utrzymywania deprecjacji juana (CNY), co było dotąd największą obawą światowych rynków finansowych.
Chiny włączą jednocześnie USA do programu zezwoleń dla instytucjonalnych inwestorów zagranicznych. Dzięki temu będą oni mogli inwestować tzw. wolnorynkowe juany (offshore yuan, CNH) na chińskim rynku papierów wartościowych - zadeklarował we wtorek wiceprezes Ludowego Banku Chin.
W sprawie nadwyżki możliwości produkcyjnych w Chinach, Lew powiedział, że oba kraje nie porozumiały się w sprawie sektora aluminium. Amerykanie jednak z zadowoleniem przywitali deklarację rządu Chin o „progresywnej redukcji” nadwyżki w produkcji stali. Zobowiązali się jednocześnie do poprawy w kwestii danych ekonomicznych i ich przejrzystości.
Juan w ostatnich dwóch miesiącach stracił do dolara ponad 2 proc. Po piątkowych danych z rynku pracy, na fali osłabienia amerykańskiej waluty, zyskał w czerwcu już 0,3 proc.