Trwa ładowanie...
d2jrj1z

Chiny/Władze: potrzebna ściślejsza regulacja zagranicznych NGOs

Chiny muszą wprowadzić ściślejsze regulacje dotyczące pracy zagranicznych organizacji pozarządowych ze względów na bezpieczeństwo narodowe - poinformowały w środę źródła w parlamencie. Chodzi o to, by zapewnić im "wystarczającą podstawę prawną" działalności.

Share
d2jrj1z

Fu Ying, rzeczniczka Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (parlamentu), sprecyzowała, że w kraju działa 6 tys. zagranicznych organizacji pozarządowych, które przywiozły ze sobą pieniądze, technologię i fachową wiedzę.

"Odegrały one korzystną rolę dla naszego rozwoju i miały swoje zasługi, ale są pewne braki w sposobie, w jakim są zarządzane" - powiedziała na konferencji prasowej na dzień przed rozpoczęciem dorocznej sesji parlamentu. Jak dodała rzeczniczka, Chiny potrzebują skuteczniejszego prawa, aby zagwarantować, że NGOs "mają wystarczające postawy prawne" dla działalności w Chinach.

Chiny w ubiegłym roku rozpoczęły kontrole działalności organizacji pozarządowych, aby przygotować ściślejsze regulacje. Wiele organizacji było traktowanych przez władze podejrzliwie i z obawą, że mogą usiłować szerzyć zachodnie wartości.

d2jrj1z

Według państwowych mediów obecny projekt rządu wymaga, by zagraniczne organizacje rejestrowały się i uzyskiwały aprobatę władz, jeśli chcą założyć biura przedstawicielskie lub uruchomić tymczasową działalność.

Komentatorzy zwracają uwagą, że w ostatnich latach w Chinach nastąpił rozkwit organizacji pozarządowych, które przyjmują konfrontacyjne stanowisko wobec władz w Pekinie, zwłaszcza jeśli zajmują się takimi grupami społecznymi jak pracownicy seksualni lub uzależnieni od narkotyków. Wiele zagranicznych organizacji jest zarejestrowanych po prostu jako przedsiębiorstwa, ponieważ w takich sytuacjach proces ten jest łatwiejszy.

d2jrj1z

Podziel się opinią

Share
d2jrj1z
d2jrj1z