Trwa ładowanie...
chory
13-11-2009 06:47

Chorzy długo czekają na pieniądze z 1 proc.

Urzędy z opóźnieniem przesyłają dane o darczyńcach

Rodzice chorych dzieci skarżą się na niskie wpłaty

Sejm chce zmienić terminy rozliczenia

Chorzy długo czekają na pieniądze z 1 proc.Źródło: Jupiterimages
deyb7cl
deyb7cl

Coraz więcej osób przekazuje za pośrednictwem urzędów skarbowych 1 proc. podatku fundacjom i stowarzyszeniom. Niestety zdarza się, że pieniądze dochodzą do potrzebujących z dużym poślizgiem.
- Kwota z 1 proc. wpłynęła na subkonto mojego dziecka 10 listopada - mówi Anna Szymanek, mama chorego na dziecięce porażenie mózgowe Adasia, którym opiekuje się Fundacja Dzieciom "Zdążyć z pomocą". - A przecież zeznania były składane do końca kwietnia.

Za późna informacja

- 25 września dostaliśmy z urzędu listę wpłat wraz z informacją, na kogo mają być przekazane. Wtedy dopiero mogliśmy pieniądze przeksięgować na subkonta. Stąd ta zwłoka - tłumaczy Stanisław Kowalski, prezes fundacji.
1 proc. urzędy muszą przekazać organizacjom pożytku publicznego do końca sierpnia. W tym samym terminie powinny przesłać informację o osobach, które dzielą się podatkiem. - Pieniądze wpłynęły w terminie, ale informację o darczyńcach i szczegółowym celu 1 proc. dostaliśmy później - mówi Patrycja Wróbel, prezes Fundacji Dziecięca Fantazja.

Mniejsze przelewy

Rodzice, którzy przez fundacje zbierają pieniądze na leczenie dzieci, skarżą się też na niskie wpłaty. - Dostaliśmy o wiele mniejszą kwotę, niż wynikało z informacji od znajomych, którzy w deklaracjach wskazali leczenie Adasia - mówi Anna Szymanek.

- Rozumiem rozgoryczenie osób, które spodziewały się większych sum, ale nie mogliśmy przekazać więcej, niż wynikało z danych z urzędu - wyjaśnia prezes Kowalski. - Rozmawialiśmy zresztą o tym na spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Finansów, bo okazało się, że i w innych fundacjach mają ten problem.

deyb7cl

- W tym roku informacje z zeznań zostały automatycznie pobrane ze wszystkich urzędów, przetworzone, a następnie przesłane do organów właściwych według siedzib organizacji - mówi Magdalena Kobos, rzecznik prasowy MF. - Te urzędy przekazywały organizacjom zbiorczą informację, z której wynikało też, jakie kwoty są przeznaczone na konkretne cele. W ten sposób chcemy ujednolicić system rozliczania 1 proc. i ograniczyć jego koszty. W praktyce różnie to bywa. - Z jednego urzędu dostaliśmy osobne przelewy od każdego podatnika, a następnie osobne listy z informacjami o darczyńcach - opowiada Patrycja Wróbel. - To strata czasu i marnotrawstwo.

- Faktycznie, urzędy ciągle stosują różne zasady rozliczania 1 proc. - mówi Tomasz Schimanek z Akademii Rozwoju Filantropii. - Niedobrze też, że przesyłają z opóźnieniem informacje o darczyńcach. To opóźnia proces przekazywania podatku. Pamiętajmy jednak, że urzędy nie mają ustawowego obowiązku przesyłania fundacjom danych o szczegółowym celu 1 proc.

Czy są szanse na przyspieszenie przekazywania pieniędzy? Po drugim czytaniu w Sejmie jest nowela ustawy o działalności pożytku publicznego, z której wynika, że urzędy będą musiały przekazywać wpłaty organizacjom do końca lipca, a szczegółową informację o darczyńcach - do końca września. Powinny w niej też wskazać, na jaki konkretnie cel mają być przekazane pieniądze. Te zmiany mają wejść jednak w życie 1 stycznia 2011 r.

Przemysław Wojtasik
Rzeczpospolita

deyb7cl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deyb7cl