Ci nauczyciele nie będą zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela

Z początkiem przyszłego roku nauczyciele z placówek
opiekuńczo-wychowawczych staną się pracownikami samorządowymi, nie będą zatrudnieni na podstawie
Karty Nauczyciela. Posłowie apelują do premiera o niepozbawianie tej grupy praw nabytych.

Ci nauczyciele nie będą zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela
Źródło zdjęć: © fot. ˆ Tyler Olson - Fotolia.com

Z początkiem przyszłego roku nauczyciele z placówek opiekuńczo-wychowawczych staną się pracownikami samorządowymi, nie będą zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela. Posłowie apelują do premiera o niepozbawianie tej grupy praw nabytych.

Sejmowa komisja edukacji przyjęła dezyderat do premiera Donalda Tuska w sprawie nauczycieli zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Zmiany związane ze statusem nauczycieli z tego typu placówek wprowadziła ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która weszła w życie z początkiem zeszłego roku. Stanowi ona, że od 2014 r. staną się oni pracownikami samorządowymi, a więc nie będą już zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela.

W opinii Sławomira Kłosowskiego (PiS), którego klub wnioskował o informację w tej sprawie, oznacza to pozbawianie praw nabytych, a co za tym idzie, jest sprzeczne z konstytucją. Jak dodał, do posłów dociera wiele sygnałów od nauczycieli, którzy czują się pokrzywdzeni tymi zapisami.

Jak napisali posłowie w dezyderacie, zmiana statusu nauczycieli z placówek opiekuńczo-wychowawczych oznacza dla nich w praktyce zmniejszenie zarobków o ok. 30 proc., a także utratę nabytych stopni awansu zawodowego. Komisja postuluje "pilne ustawowe rozwiązanie problemu".

Wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn przypomniała, że przepisy dotyczące nauczycieli z placówek opiekuńczo-wychowawczych zmieniły się z początkiem 2004 r. i wszyscy, którzy zostali w nich zatrudnieni po tej dacie, pracują w oparciu o zapisy kodeksu pracy. Na podstawie Karty Nauczyciela zatrudnione są tylko osoby przyjęte do pracy przez 2004 r. Jak poinformował wiceminister edukacji narodowej Przemysław Krzyżanowski jest ich obecnie 1669.

Seredyn podkreśliła, że przepisy zostały zmienione ze względu na dobro dzieci. "My chcemy, żebyście państwo pracowali tak samo, ale to, jakie będziecie państwo mieć warunki finansowe, nie zależy od MPiPS, bo waszym pracodawcą jest powiat" - powiedziała Seredyn.

Przypomniała, że intencją ustawy była deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej - przechodzenie od instytucji do rodzin zastępczych, dlatego - jak podkreśliła - zmienia się liczba pracowników w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

(AS)

Źródło artykułu:PAP
nauczyciel pracaszkoleniamen

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (179)