Trwa ładowanie...

Cięcia wydatków nieuniknione, odczujemy to wszyscy

Polski rząd musi znaleźć - bagatela - 100 mld zł oszczędności. W przeciwnym razie nie ma szans, by spełnić żądania Komisji Europejskiej i zbić deficyt finansów publicznych poniżej 3 proc.
Grożą nam wyższe podatki - pisze "Rzeczpospolita".

Share
Cięcia wydatków nieuniknione, odczujemy to wszyscy
Źródło: Jupiterimages
d3t5m26

Konieczność znalezienia tak olbrzymich pieniędzy oznacza, że nie powstanie ok. 1 tys. km nowych dróg, a pensje w całej budżetówce zostaną zamrożone. Grozi nam niższa waloryzacja świadczeń i jeszcze wyższy VAT.

d3t5m26

- Takie posunięcia muszą boleć, nie uda się ograniczyć wydatków tak, aby nikt tego nie odczuł - twierdzi Mirosław Gronicki, były minister finansów. Podkreśla, że bez radykalnych reform uzyskanie takiej kwoty będzie niewykonalne.

Oto gdzie rząd może szukać oszczędności (symulacja "Rzeczpospolitej"):

  • ograniczenie wzrostu wydatków elastycznych - 17,4 mld zł;
  • obcięcie składki do OFE - ok. 17 mld zł;
  • ograniczenie inwestycji w infrastrukturę o połowę - ok. 17 mld zł;
  • kolejne podwyżki VAT-u - ok. 10 mld zł;
  • zamrożenie płac w budżetówce - ok. 5-7 mld zł;
  • zmiana zasad waloryzacji świadczeń socjalnych - ok. 3 mld zł;
  • wspólne rządowe zakupy - ok. 3 mld zł.

Oznacza to, że rząd może oszczędzić ponad siedemdziesiąt miliardów złotych. Dodatkowe 25 mld zł dodatkowych dochodów miałaby przynieść gospodarka, zakładając wzrost PKB każdego roku średnio o 4 proc. To jednak nic pewnego.

- Tak czy inaczej to za mało, aby zredukować deficyt do poziomu 1,9 proc. PKB w 2013 roku, jak zakłada minister finansów - przekonuje prof. Dariusz Filar z Rady Gospodarczej przy premierze. - Trzeba będzie skorzystać przynajmniej z niektórych propozycji prof. Balcerowicza - dodaje

d3t5m26

Zdaniem byłego członka RPP rząd w pierwszej kolejności może zdecydować się na zlikwidowanie becikowego i ulgi na internet co przyniosłoby oszczędności rzędu 1,5 mld zł w kolejnych dwóch latach.

Modyfikacja lub całkowita likwidacja ulgi prorodzinnej to kolejne szybkie 3,5 do 6 mld zł. Obniżenie zasiłku pogrzebowego do około 1 tys. to dla budżetu zysk 1,6 mld zł.

Wątpliwości co do planu ministra finansów ograniczenia deficytu przejawia również prof. Stanisław Gomułka, ekonomista BCC. - Nie sądzę, aby bez bardziej drastycznych posunięć udało się go ograniczyć.

Podobne wątpliwości ma również Komisja Europejska. Resort finansów na razie milczy, jednak pod koniec lutego będzie musiał przesłać do Brukseli uzasadnienie ścieżki obniżki deficytu.

Ograniczenie wydatków na infrastrukturę oznacza, że nie powstanie około 280 km autostrad.

d3t5m26

Podziel się opinią

Share
d3t5m26
d3t5m26