CIR: Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego dla polskiego premiera (komunikat)

...

12.05.2010 | aktual.: 12.05.2010 13:23

12.05. Warszawa - CIR informuje:

Jutro, 13 maja br., premier Donald Tusk odbierze w Akwizgranie prestiżowe i najstarsze niemieckie wyróżnienie - Międzynarodową Nagrodę im. Karola Wielkiego, przyznawaną za zasługi w promowaniu zjednoczenia Europy i pokoju. W czasie uroczystości laudację wygłosi kanclerz Angela Merkel.

Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego jest najbardziej znaną polityczną nagrodą w Niemczech. Została ustanowiona w Akwizgranie po II wojnie światowej. Przyznawana jest corocznie od 1950 r. wybitnym osobistościom i instytucjom za zasługi w promowaniu pokoju i zjednoczenia Europy.

Idea utworzenia nagrody powstała w Akwizgranie w 1949 r. w warunkach zimnej wojny i podziału świata. Akwizgran (lub po niemiecku - Aachen) uważany jest za miasto nierozłącznie związane z dziełem cesarza Karola Wielkiego, uznawanego za prekursora integracji państw Europy. W 1949 r. dwunastoosobowy komitet założycielski ogłosił akt proklamujący powstanie nagrody. Po zjednoczeniu Niemiec (3 października 1990 r.) rada miasta Akwizgranu i członkowie kapituły przyznającej nagrodę dokonali zmian w tekście dokumentu proklamującego nagrodę. Polegały one m.in. na włączeniu państw Europy Wschodniej w proces integracji europejskiej i podkreśleniu roli, jaką Europa ma do odegrania w pojednaniu i zbliżeniu Wschodu z Zachodem.

Wybitni Polacy, którzy otrzymali nagrodę Karola Wielkiego to: Bronisław Geremek polski minister spraw zagranicznych (1998 r.) i Jan Paweł II za zaangażowanie i wkład w zakończenie zimnej wojny oraz upowszechnianie idei pokoju na świecie (2004 r.).

Wśród europejskich osobistości nagrodę otrzymali m.in.: Konrad Adenauer (1954 r.), Winston Churchill (1955 r.), Robert Schumann (1958 r.), Henry Kissinger (1987 r.), Helmut Kohl i Francis Mitterrand (1988 r.), brat Roger z Taize (1989 r.), Vaclav Havel (1991 r.), Felipe Gonzalez Marquez (1993 r.), królowa Holandii Beatrycze (1996 r.), Tony Blair (1999r), Bill Clinton (2000 r.), Valery Giscard d'Estaing (2003 r.), Javier Solana (2007 r.), Angela Merkel (2008 r.).

Przed uroczystością wręczenia nagrody im. Karola Wielkiego premier Donald Tusk weźmie udział w mszy św. w katedrze w Akwizgranie. Po nabożeństwie, w towarzystwie kanclerz Merkel, szef polskiego rządu uda się do Ratusza, gdzie w Sali Koronacyjnej odbędzie się uroczystość wręczenia nagrody.

Uroczystość rozpocznie się odegraniem hymnów Polski i Niemiec. Laudację wygłosi kanclerz Niemiec Angela Merkel. Następnie premier Tusk, laureat tegorocznej nagrody im. Karola Wielkiego, wygłosi przemówienie. Uroczystość zakończy się odegraniem hymnu Unii Europejskiej.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)