CIR: obradowała Rada Ministrów (komunikat)

...

02.11. Warszawa - CIR informuje:

Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął informację o wykonaniu "Programu rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2009-2018". Dokument zastrzeżony.

Rada Ministrów skierowała wniosek do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie oraz Republice Kosowo i byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii.

Wydano rozporządzenia:

- w sprawie określenia organu dowodzenia obroną powietrzną oraz trybu postępowania przy stosowaniu środków obrony powietrznej w stosunku do obcych statków powietrznych niestosujących się do wezwań państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym.

- w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Zasłużony dla przemysłu naftowego i gazowniczego", ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu jej nadawania i noszenia.

Rada Ministrów zatwierdziła umowę offsetową zawartą między Skarbem Państwa RP reprezentowanym przez ministra właściwego do spraw gospodarki a Kongsberg Defence & Aerospace AS.

Ministrowie wysłuchali informacji o stanie realizacji "Planu prywatyzacji na lata 2008-2011".


Rada Ministrów skierowała wniosek do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie oraz Republice Kosowo i byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, przedłożony przez ministra obrony narodowej.

Rząd wnosi o przedłużenie użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego, liczącego do 50 żołnierzy i pracowników wojska, w Bośni i Hercegowinie o kolejny rok, czyli od 19 listopada 2011 r. do 18 listopada 2012 r. Polski kontyngent wykonuje w tym rejonie działania związane ze szkoleniem sił wojskowych Bośni i Hercegowiny, monitoruje bezpieczeństwo oraz współpracuje z władzami, instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi.

Polski Kontyngent Wojskowy bierze udział w operacji Althea prowadzonej przez Unię Europejską w rejonie Bałkanów. Operację prowadzą siły UE (EUFOR) na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z lipca 2004 r. Rezolucja ta była w kolejnych latach odnawiana. Podstawą do działań jest Ramowe Porozumienie Pokojowe w sprawie Bośni i Hercegowiny z 1995 r., zwane "Porozumieniem z Dayton".

Celem operacji Althea jest nadzorowanie respektowania wojskowych aspektów Porozumienia z Dayton, które dotyczy utrzymania pokoju i bezpieczeństwa na tym obszarze. Ponadto, zgodnie z koncepcją wzajemnego wsparcia wojskowego Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, część jednostek EUFOR może zostać użyta w Republice Kosowo i byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii w celu wzmocnienia Sił Międzynarodowych dowodzonych przez NATO, które nadzorują przestrzeganie postanowień porozumienia pokojowego przez strony konfliktu.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie określenia organu dowodzenia obroną powietrzną oraz trybu postępowania przy stosowaniu środków obrony powietrznej w stosunku do obcych statków powietrznych niestosujących się do wezwań państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym, przedłożone przez ministra obrony narodowej.

W rozporządzeniu wskazano organ dowodzenia obroną powietrzną, którym będzie Centrum Operacji Powietrznych. Centrum, wraz z podległymi i podporządkowanymi mu dyżurnymi siłami i środkami systemu obrony powietrznej, jest jednostką funkcjonującą w strukturze Sił Powietrznych od początku 2002 r. Przy pomocy Centrum, dowódca operacyjny SZ będzie wykonywał zadania dotyczące ochrony granicy państwowej w polskiej przestrzeni powietrznej.

Rozporządzenie zawiera również przepisy, które zapewnią prawidłowe stosowanie środków obrony powietrznej w sytuacji kiedy nie będzie możliwe inne wymuszenie przestrzegania polskiego prawa. Zdefiniowano w nim także, czym jest obiekt powietrzny typu Renegade (chodzi o cywilny statek powietrzny, który przekroczył powietrzną granicę państwową, albo wykonuje lot w polskiej przestrzeni powietrznej - bez zezwolenia lub niezgodnie z warunkami zezwolenia i nie zastosował się do wezwań państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym oraz może być użyty jako środek ataku terrorystycznego).

Rozporządzenie wchodzi w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Zastąpi regulację z 14 grudnia 2004 r.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Zasłużony dla przemysłu naftowego i gazowniczego", ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu jej nadawania i noszenia, przedłożone przez ministra gospodarki.

Odznakę "Zasłużony dla przemysłu naftowego i gazowniczego" będzie można przyznać wyróżniającym się pracownikom przemysłu naftowego i gazowniczego, członkom organizacji zawodowych i społecznych oraz innym osobom fizycznym, w tym cudzoziemcom oraz organizacjom lub instytucjom mającym siedzibę w Polsce lub za granicą. Odznakę będzie można nadać tylko raz (tej samej osobie, organizacji lub instytucji). Będzie ona nadawana przez ministra gospodarki z własnej inicjatywy lub na wniosek.

W sektorze naftowym (od etapu poszukiwań, wydobycia i transportu ropy naftowej do jej przerobu oraz dystrybucji wyrobów gotowych) pracuje ok. 25 tys. osób, w branży gazowniczej - ok. 30 tys. osób. Koszty związane z nadawaniem odznaki będą pokrywane ze środków ministra gospodarki. W Polsce przyznawane są już odznaki za zasługi dla energetyki i dla górnictwa RP.

Rozporządzenie wchodzi w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Rada Ministrów zatwierdziła umowę offsetową zawartą między Skarbem Państwa RP reprezentowanym przez ministra właściwego do spraw gospodarki a Kongsberg Defence & Aerospace AS, przedłożoną przez ministra gospodarki.

Umowa offsetowa między Skarbem Państwa a Kongsberg Defence & Aerospace AS została podpisana w grudniu 2008 r. Dotyczy dostawy uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego Marynarki Wojennej. Umowę offsetową zawarto na 10 lat. Jej wartość wynosi 345 mln zł. Uwzględniono w niej cztery bezpośrednie zobowiązania offsetowe, w tym m.in. dwa skierowane do Przemysłowego Instytutu Telekomunikacji SA. Dzięki realizacji tych zobowiązań firma zyska dostęp do nowoczesnych technologii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
rządcirposiedzenie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)