Trwa ładowanie...
d25unan
rząd
26-06-2012 13:32

CIR: obradowała Rada Ministrów (komunikat)

...

d25unan
d25unan

26.06. Warszawa - CIR informuje:

Podczas dzisiejszych obrad rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o efektywności energetycznej.

Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody (druk nr 23).

Zatwierdziła aneks nr 2 do umowy offsetowej z 27 października 2009 r. zawartej między Skarbem Państwa Rzeczypospolitej Polskiej a Thales Communications & Security SA.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o efektywności energetycznej, przedłożony przez ministra gospodarki.

d25unan

Minister gospodarki proponuje uchylenie przepisów, które utrudniają uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu audytora efektywności energetycznej. Jest to zgodne z zapowiedzią przeprowadzenia deregulacji zawartą w expose premiera, która ma skutkować zmniejszeniem liczby zawodów regulowanych, a tym samym zwiększeniem dostępu do nich.

Mają zniknąć obecne przepisy określające wymogi, jakie powinna spełniać osoba, która chce zostać audytorem. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, audyt efektywności energetycznej może sporządzić osoba, która: ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych; nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub przestępstwo skarbowe.

Taka osoba musi mieć także ukończone magisterskie studia wyższe w zakresie technicznym, a także odbyć specjalne szkolenie lub ukończyć co najmniej roczne studia podyplomowe umożliwiające uzyskanie odpowiedniej wiedzy. Konieczne jest także złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu na audytora efektywności energetycznej.

Brak takich kwalifikacji uniemożliwia sporządzenie audytu efektywności energetycznej. W praktyce oznacza to, że audyt nie zostanie uznany przez prezesa URE, jeśli wykona go osoba bez kwalifikacji ustawowych, nawet jeśli zrobiono go rzetelnie i fachowo.

d25unan

Proponowana likwidacja wymogów na audytora efektywności energetycznej pociąga za sobą konieczność uchylenia innych przepisów związanych z wykonywaniem tej profesji. Dlatego minister gospodarki proponuje również usunięcie z ustawy przepisów dotyczących m.in.: przesłanek utraty uprawnień zawodowych przez audytora efektywności energetycznej, obowiązku ubezpieczania się przez audytorów od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonaniem audytu, powoływania przez prezesa URE komisji kwalifikacyjnych przeprowadzających egzamin na audytora.

Zakładane uchylenie przepisów nie oznacza jednak, że audyt efektywności energetycznej będzie mogła sporządzić osoba niekompetentna. Przewidziano bowiem pozostawienie przepisów określających wymagania wobec sposobu sporządzania audytu. Będzie go mogła wykonać osoba, która nie musiałaby już potwierdzać kwalifikacji ustawowych na drodze administracyjnej, tj. przed komisją kwalifikacyjną powołaną przez prezesa URE.

Jednak zgodnie z nowymi przepisami, audyt dla niektórych przedsięwzięć (np. urządzeń elektroenergetycznych w elektrowniach) będzie mógł być sporządzony jedynie przez osoby posiadające kwalifikacje do eksploatacji sieci, urządzeń lub instalacji, potwierdzone świadectwem wydanym przez komisje kwalifikacyjne, działające na podstawie prawa energetycznego.

d25unan

Nowe regulacje mają zwiększyć dostęp do zawodu audytora efektywności energetycznej, w rezultacie spowodować wzrost konkurencji na tym rynku, a w efekcie obniżkę cen i większą dostępność usług. Powinny także przyczynić się do powstawania nowych firm zajmujących się sporządzaniem audytów.

Oczekuje się też, że po tych zmianach więcej osób zainteresuje się zawodem audytora efektywności energetycznej. Znikną bariery w dostępie do tej profesji np. dla osób, które nie posiadają wyższego wykształcenia w zakresie technicznym, natomiast mają wiedzę wynikającą z wieloletniego doświadczenia związanego z wykonywaniem opracowań technicznych, dotyczących efektywności energetycznej urządzeń technicznych, instalacji lub budynków.

Po zmianach kwestie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonaniem audytu będzie można określać w umowie między zlecającym jego wykonanie a sporządzającym go.


Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody (druk nr 23), przedłożony przez ministra środowiska.

d25unan

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody dotyczy nowego sposobu podejmowania decyzji w sprawie utworzenia parku narodowego, zmiany jego granic lub likwidacji. Dotychczas obowiązujący wymóg uzgodnienia projektów dotyczących parków narodowych proponuje się zastąpić koniecznością uzyskania opinii właściwych miejscowo organów uchwałodawczych jednostek samorządu terytorialnego, Państwowej Rady Ochrony Przyrody oraz organizacji pozarządowych.

Zdaniem rządu, propozycja zawarta w obywatelskim projekcie nowelizacji ustawy jest zasadna. Decyzje o określeniu lub zmianie granic parku narodowego powinny uwzględniać zarówno potrzeby ochrony przyrody, jak i potrzeby lokalnych społeczności. Oznacza to, że mieszkańcy powinni mieć wpływ na decyzje, które ich dotyczą.

W związku z proponowanym w projekcie terminem złożenia opinii (30 dni) rząd proponuje, by termin ten był liczony od dnia przedłożenia organom opiniującym proponowanych zmian.

d25unan

W obywatelskim projekcie przewidziano ponadto zmiany dotyczące sposobu odwoływania dyrektorów parków narodowych. W tej kwestii rząd stoi na stanowisku zachowania dotychczas obowiązującego prawa i nie wyraża zgody na propozycje zawarte w druku sejmowym nr 23.


Rada Ministrów zatwierdziła aneks nr 2 do umowy offsetowej z 27 października 2009 r. zawartej między Skarbem Państwa Rzeczypospolitej Polskiej a Thales Communications & Security SA, przedłożony przez ministra gospodarki.

d25unan

W maju 2012 r. podpisano aneks nr 2 do umowy offsetowej z 27 października 2009 r. zawartej między Skarbem Państwa a Thales Communications & Security SA (dawniej Thales Communications SA).

Konieczność zawarcia aneksu wynikała z potrzeby podwyższenia wartości umowy offsetowej. W efekcie zwiększono jej wartość z 24.214.800,00 do 31.597.900,00 euro.

Do umowy wprowadzono także nowe bezpośrednie zobowiązanie offsetowe skierowane do Radmor SA, którego realizacja zwiększy możliwości spółki dotyczące m.in. testowania, przeprowadzania diagnostyki i autoryzowanych napraw gwarancyjnych oraz pogwarancyjnych radiostacji rodziny F@stnet. Oznacza to znaczne skrócenie czasu serwisowania produkowanych przez Radmor SA radiostacji. Ma to szczególne znaczenie z uwagi na konieczność utrzymania ciągłej gotowości bojowej sprzętu łączności.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d25unan
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25unan