Trwa ładowanie...
d4d975x

CIR: RPA - najważniejszy partner gospodarczy Polski w Afryce (komunikat)

...

d4d975x
d4d975x

16.10. Warszawa - CIR informuje:

Republika Południowej Afryki jest najważniejszym partnerem ekonomicznym Polski z tego kontynentu. Pomimo światowego kryzysu gospodarczego, w relacjach Polski z RPA utrzymuje się wysoki poziomu wymiany handlowej sięgający 800 mln USD. W ostatnich latach wymiana ta miała dodatnie dla Polski saldo.

W strukturze towarowej naszego eksportu największą pozycję stanowią maszyny i urządzenia mechaniczne oraz produkty mineralne, wyroby przemysłu chemicznego i wyroby metalowe. W polskim imporcie z RPA dominują wyroby nisko przetworzone, surowce mineralne i artykuły rolno-spożywcze.

RPA jest jedynym krajem afrykańskim aktywnie inwestującym w Polsce. Do najważniejszych należą inwestycje SAB Miller w przemyśle browarniczym (Browary Tyskie i Browary Lech), a także konsorcjum Fra-Mondi w zakłady celulozowo-papiernicze i drzewne (m.in. Zakłady Celulozy i Papieru w Świeciu Celuloza SA). Południowoafrykańscy inwestorzy lokują swój kapitał również w polskim przemyśle metalowym i maszynowym oraz branży gastronomicznej i hotelarskiej. Firma Naspers przejęła serwis Gadu-Gadu i portal aukcyjny Allegro.pl.

d4d975x

Na uwagę zasługuje fakt rozwoju dwustronnej współpracy naukowej pomiędzy Polską a RPA - zwłaszcza w dziedzinie astronomii, fizyki i chemii. Pomyślnie rozwija się współpraca pomiędzy Polską Akademią Nauk i Foundation for Research and Development w dziedzinie medycyny, mechaniki ciała stałego, chemii fizycznej, nauk ekonomicznych, a także Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i University of South Africa w Pretorii. Polska jest trzecim co do wielkości udziałowcem (ok. 10 proc.) w projekcie budowy i eksploatacji wielkiego teleskopu SALT (South African Large Telescope).

Strona południowoafrykańska wyraziła zainteresowanie nawiązaniem współpracy z Polską m.in. w dziedzinie gospodarki morskiej, przede wszystkim w zakresie budowy statków i jachtów (w RPA), rozbudowy infrastruktury portowej, a także szkoleniem specjalistów w tej dziedzinie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

d4d975x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d975x