Trwa ładowanie...
d1pvmky
d1pvmky
dotacje

CIR: rząd dobrze wydaje pieniądze unijne (komunikat)

...
Share
d1pvmky

18.12. Warszawa - CIR informuje:

Tegoroczny plan wydatkowania środków unijnych zostanie przekroczony o ok. 1 mld zł. W 2009 r. w ramach planu antykryzysowego rząd zamierzał wykorzystać kwotę 16,8 mld zł. Obecnie wiadomo, że do Komisji Europejskiej trafią faktury na co najmniej 17,5 mld zł.

Z funduszy na lata 2007-2013 największy wzrost wykorzystania środków europejskich zanotowały programy krajowe, zwłaszcza Pomoc Techniczna, Infrastruktura i Środowisko oraz Kapitał Ludzki.

d1pvmky

Środki europejskie są inwestowane przede wszystkim w infrastrukturę, w innowacje i przedsiębiorczość, a także w szkolenia dla osób bezrobotnych i pracujących. Dotychczas projektodawcy złożyli ponad 98 tys. wniosków o dotacje europejskie, a 24,6 tys. podpisanych umów o dofinansowanie opiewa na łączną kwotę 93 mld zł.

Sprawne pozyskiwanie funduszy unijnych możliwe jest m.in. dzięki uproszczeniu procedur. Rząd usunął bariery utrudniające sięganie po środki unijne, głównie poprzez zmianę prawa z zakresu ochrony środowiska oraz zamówień publicznych. Maksymalnie uproszczone zostały także procedury ubiegania się o unijne dotacje. Duże znaczenie dla przyspieszenia tempa pozyskiwania środków europejskich miał również pakiet antykryzysowy ministerstwa rozwoju regionalnego, który obejmował m.in. udzielanie zaliczek przedsiębiorcom.

Według danych Komisji Europejskiej Polska jest liderem w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Nasz kraj najlepiej korzysta z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności. Po uwzględnieniu wszystkich wniosków Polska znajduje się na pierwszym miejscu (z kwotą ok. 1,8 mld euro), na kolejnych miejscach plasują się Niemcy (ok. 1,6 mld euro) oraz Hiszpania (ok. 1,4 mld euro).

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d1pvmky

Podziel się opinią

Share
d1pvmky
d1pvmky