CIR: rząd proponuje ograniczenie procedur rejestracyjnych dla firm
Rząd chce, aby pracodawcy nie musieli zgłaszać Państwowej Inspekcji Pracy oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej informacji o miejscu, rodzaju i zakresie wykonywanej działalności - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.
Jak dodało CIR, ograniczenie procedur rejestracyjnych dla firm znajduje się w założeniach do projektu zmian w Kodeksie pracy oraz ustawach o statystyce publicznej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.
"Zaproponowano zwolnienie pracodawców z obowiązku zgłaszania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej informacji o miejscu, rodzaju i zakresie wykonywanej działalności gospodarczej" - wyjaśniło CIR.
Zgodnie z założeniami rządu obie inspekcje dane mają uzyskiwać z rejestru podmiotów prowadzonego przez GUS i kont płatników prowadzonych przez ZUS.
"Według Banku Światowego oznacza to eliminację dwóch z sześciu procedur rejestracyjnych (nie będzie konieczna rejestracja w inspekcjach: pracy i sanitarnej). W rezultacie osiągniemy skrócenie czasu rejestracji o dwa dni" - podkreślono.
Założenia przewidują, że firmy rozpoczynające działalność gospodarczą mają otrzymywać od naczelnika urzędu skarbowego potwierdzenie o nadaniu numeru NIP w ciągu trzech dni (teraz to 14 dni). Według CIR oznacza to, że rejestracja firmy w skarbówce ma być krótsza, a przedsiębiorca będzie mógł wcześniej rozpocząć działalność gospodarczą.
CIR poinformowało, że projekt ten wynika z zapowiedzi premiera Donalda Tuska ujętych w expos,.