Trwa ładowanie...
d24nwt6

CIR: sto dni do prezydencji (komunikat)

...

d24nwt6
d24nwt6

23.03. Warszawa - CIR informuje:

Za dokładnie sto dni, 1 lipca 2011 r., Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. To historyczne wydarzenie: po raz pierwszy nasz kraj będzie kierować pracami unijnych instytucji, proponować ważne dla całej Unii zmiany i sprawować pieczę nad toczącym się we wspólnocie procesem legislacyjnym.

Cele polityczne Prezydencji przedstawiono w jej programie, kierunkowo przyjętym przez rząd 15 marca br.

Prace Prezydencji skupią się na trzech podstawowych priorytetach: "Integracja Europejska jako źródło wzrostu gospodarczego", "Bezpieczna Europa" oraz "Europa korzystająca na otwartości".

d24nwt6

W ramach tych trzech priorytetów realizowanych będzie wiele konkretnych działań, dotyczących tak spraw gospodarczych, jak i polityki zagranicznej Unii oraz unijnej polityki społecznej.

Polski rząd jest przekonany, że wzmocnienie wzrostu gospodarczego Unii powinno odbywać się poprzez rozwój rynku wewnętrznego (w tym elektronicznego), wykorzystanie budżetu UE do budowy konkurencyjnej Europy, a także poprzez otwieranie nowych rynków zbytu dla UE, czemu posłużą negocjacje handlowe m.in. z Kanadą i Indiami.

W kontekście ostatnich wydarzeń w Tunezji, Egipcie, Libii, a także w innych krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, polska Prezydencja będzie wspierała działania zmierzające do wypracowania nowej strategii relacji UE ze światem arabskim, dążącej do demokratyzacji i modernizacji regionu. Prezydencja polska nie straci jednak z oczu wschodniego wymiaru polityki zagranicznej: rząd będzie dążył do dalszego wzmocnienia Partnerstwa Wschodniego.

Przygotowania logistyczne do polskiej Prezydencji są już na ukończeniu. Wybrane są miejsca, w których odbędzie się około 50 spotkań na szczeblu ministerialnym oraz ponad 300 spotkań eksperckich, konferencji i innych imprez towarzyszących. Podpisane zostały umowy użyczenia pojazdów celem zapewnienia transportu dla blisko 30 tysięcy oficjalnych gości, którzy odwiedzą Polskę w trakcie Prezydencji. Dzięki znalezieniu "Partnerów Prezydencji", część usług i potrzebnego sprzętu (m.in. flota 123 pojazdów Prezydencji) zostanie przekazana lub użyczona nieodpłatnie. Pozwoli to zaoszczędzić budżetowi państwa co najmniej 7 mln zł.

d24nwt6

Łączny budżet organizacji Prezydencji to 429,5 mln zł.

W przygotowanie i prowadzenie Prezydencji zaangażowanych jest ponad 1200 osób z administracji publicznej - ich szkolenia są już zakończone. Kończy się też rekrutacja oficerów łącznikowych, wybranych spośród niemal 3000 chętnych. Na potrzeby wydarzeń odbywających się w czasie polskiej Prezydencji dokonano rezerwacji ponad 15,5 tys. miejsc hotelowych.

Podpisano również trójstronne porozumienie między MSZ, Telewizją Polską oraz Polskim Radiem, na mocy którego polscy nadawcy publiczni przyjmują na siebie obowiązek pełnienia funkcji nadawcy narodowego, czyli tzw. Host Broadcastera, i podejmują się obsługi medialnej wydarzeń w czasie polskiej Prezydencji. W zakresie obsługi tłumaczeniowej sfinalizowano porozumienie z Dyrekcją Generalną ds. Tłumaczeń Ustnych Komisji Europejskiej.

d24nwt6

Gotowy jest także bogaty program kulturalny, towarzyszący całej polskiej Prezydencji. W jego ramach zostanie zrealizowanych ponad tysiąc projektów artystycznych w kraju i za granicą.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ wni/

d24nwt6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24nwt6