CIR ws. konkursu "Jestem szefową" (komunikat)
...
30.03.2010 | aktual.: 30.03.2010 12:08
30.03. Warszawa - CIR informuje:
29 marca br. dzięki współpracy z kuratoriami w szkołach ponadgimnazjalnych w całej Polsce ogłoszony został konkurs "Jestem szefową" - wspólna inicjatywa Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania Elżbiety Radziszewskiej i Ministra Edukacji Narodowej Katarzyny Hall.
Celem konkursu "Jestem szefową" jest przełamywanie stereotypów dotyczących kobiet i władzy oraz promowanie pozytywnego wizerunku kobiet - liderek wśród młodzieży.
Konkurs skierowany jest do uczennic 1 i 2 klas szkół ponadgimnazjalnych. Uczestniczki konkursu przygotowują pracę na temat "Jestem szefową", którą ocenia jury złożone z kobiet-liderek. Na finalistki konkursu czeka m.in. spotkanie z kobietami pełniącymi najwyższe funkcje kierownicze w świecie biznesu, mediów i polityki oraz wizyta w sejmie RP.
Tylko pełne wykorzystanie talentu kobiet na wszystkich szczeblach władzy w nauce, polityce i gospodarce może zapewnić zrównoważony rozwój i sukces Polski.
Przeprowadzone w krajach UE i USA badania dowodzą, że równouprawnienie płci zwiększa innowacyjność i konkurencyjność przedsiębiorstw i instytucji, a firmy z większym udziałem kobiet na wyższych szczeblach kierowniczych mają lepsze wyniki finansowe.
W Polsce kobiety są większością wśród osób z wykształceniem wyższym, a stanowią jedynie 33 proc. kadry kierowniczej, 2 proc. w zarządach firm oraz 7 proc. w radach i komisjach mających wpływ na polską naukę.
Z przeprowadzonego przez CBOS w 2006 r. sondażu na temat sytuacji kobiet i mężczyzn na rynku pracy wynika, że kobiety w roli szefa są mniej chętnie widziane niż mężczyźni - jedynie 49 proc. ankietowanych deklaruje, że płeć szefa nie ma dla nich znaczenia, aż 39 proc. ankietowanych deklaruje, że wolałoby, aby ich szefem był mężczyzna, a jedynie 9 proc., aby była to kobieta. Zjawisko to związane jest z silnie utrwalonymi stereotypami oraz wzorcami ról rodzajowych, wykluczającymi kobiety z wyższych szczebli władzy. Sytuacja ta musi ulec zmianie.
Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania Minister Elżbieta Radziszewska oraz Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, inicjując konkurs "Jestem szefową", podjęły wspólne działania na rzecz promowania pozytywnego wizerunku kobiet-liderek. Mamy nadzieję, że konkurs upowszechni pozytywny i twórczy wizerunek kobiet-liderek, przyczyni się do przełamywania stereotypów oraz zachęci uczennice szkół ponadgimnazjalnych do pełnienia funkcji przywódczych i dalszej edukacji, w przyszłości zaś - do podjęcia walki o najwyższe stanowiska w świecie biznesu, nauki i polityki w całej Polsce i Europie.
Szczegółowe informacje i regulamin konkursu dostępne na stronach: www.rownetraktowanie.kprm.gov.pl, www.men.gov.pl.
Zapraszamy do upowszechnienia informacji.
Osoby do kontaktu w sprawie konkursu: 1. Magdalena Gryszko, tel.: +48 (22) 694 67 99| Fax: +48 (22) 694 72 34, magdalena.gryszko@kprm.gov.pl,
- Małgorzata Perkowska, tel.: +48 (22) 694 73 75, Fax: +48 (22) 694 72 34, malgorzata.perkowska@kprm.gov.pl.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/