Trwa ładowanie...
d37kztq

CIR ws. konkursu na projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (komunikat)

...

d37kztq
d37kztq

31.08. Warszawa - CIR informuje:

W najbliższą środę, 1 września br., premier Donald Tusk weźmie udział w ogłoszeniu wyniku międzynarodowego konkursu na projekt koncepcji architektonicznej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zwycięzca otrzyma 80 tys. euro nagrody oraz zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na opracowanie projektu budowlanego w trybie z wolnej ręki.

Muzeum będzie pierwszą placówką tego typu na świecie. Celem konkursu jest wyłonienie koncepcji architektonicznej przyszłego budynku muzeum (ok. 15 tys. m2, z czego 6 tys. m2 będzie powierzchnią ogólnodostępną) wraz z koncepcją zagospodarowania terenu. Budynek będzie pełnił nie tylko funkcję muzealną, ale stanie się także żywym ośrodkiem edukacji, kultury oraz nauki. Połączone zostaną w nim funkcje wystawiennicze, w tym wystawy plenerowe, archiwalne, naukowe i dydaktyczne. Muzeum będzie również miejscem spotkań krajowych i międzynarodowych. W ośrodku utworzona zostanie biblioteka i czytelnia multimedialna, w tym specjalne stanowiska dla osób niedowidzących i niesłyszących.

Zainteresowanie konkursem wyraziło 328 firm z 42 krajów. Najwięcej wniosków wpłynęło od krajowych pracowni, a także polskich filii międzynarodowych pracowni architektonicznych. Zgłoszenia napływały ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Kanady, Japonii, Turcji, Korei Południowej, Egiptu, Chin, Brazylii, Argentyny i Singapuru.

d37kztq

Wymagania formalne konkursu spełniło 240 wniosków nadesłanych przez pracownie z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Turcji, Izraela, Australii i wielu państw europejskich (m.in. Austrii, Belgii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwy, Mołdawii, Polski, Portugalii, Rosji, Słowenii, Szwajcarii, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch). Wszystkie podmioty miały czas do 13 sierpnia na przygotowanie i złożenie prac konkursowych.

Projekty były oceniane przez międzynarodowe jury. W jego skład weszli: architekci Daniel Libeskind, George Ferguson, Hans Stimman, Wiesław Gruszkowski, Grzegorz Buczek, Wiesław Czabański, Wiesław Bielawski; historyk sztuki, architekt i dyrektor Museum of London Jack Lohman; artysta grafik Andrzej Pągowski; scenograf i kostiumolog Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz historyk Wojciech P. Duda.

Całkowita pula nagród w konkursie wynosi 200 tys. euro. Oprócz zwycięzcy (80 tys. euro) jury przyzna dwie kolejne nagrody oraz wyróżnienia (w sumie 120 tys. euro).

Budowa muzeum rozpocznie się w roku 2012. Uroczyste otwarcie nowego budynku planowane jest na 1 września 2014 r. - w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d37kztq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37kztq