Trwa ładowanie...
d35b17j
premier

CIR ws. rozmów bilateralnych premiera Tuska (komunikat)

...

Share
d35b17j

01.09. Warszawa - CIR informuje:

Premier Donald Tusk spotkał się w Gdańsku z premierami Republiki Białorusi Sergeiem S. Sidorskym i Królestwa Szwecji Fredrikiem Reinfeldtem. Przeprowadził również rozmowy z premier Ukrainy Julią Tymoszenko, premierem Francji Franois Fillon oraz Bułgarii Bojko Borisowem.

Podczas spotkania Donalda Tuska z szefem białoruskiego rządu zostały omówione możliwości współpracy gospodarczej naszych krajów. Prezes Rady Ministrów wskazał także na potrzebę demokratyzacji państwa i praw człowieka na Białorusi, w tym mniejszości narodowych. Premier Sidorsky podziękował Polsce za zainicjowanie na forum Unii Europejskiej programu Partnerstwa Wschodniego. Obaj politycy wyrazili nadzieję, że program będzie stanowił dobre forum zbliżenia i rozwoju współpracy między Białorusią a UE.

d35b17j

Bieżąca agenda europejska oraz przygotowania do najbliższych posiedzeń Rady Europejskiej to główne tematy spotkania premierów Polski i Szwecji. Szefowie rządów odnieśli się do problemów związanych ze zmianami w instytucjach europejskich, w tym wejścia w życie Traktatu z Lizbony oraz procedury nominacji szefów instytucji europejskich. Rozmowa dotyczyła też przygotowań wspólnego stanowiska UE na najbliższe spotkanie grupy G20 i konferencję klimatyczną w Kopenhadze. Wśród tematów spotkania znalazły się również regulacja nadzoru finansowego w krajach UE oraz problem rozszerzenia Unii o Bałkany i Turcję. Donald Tusk podziękował premierowi Szwecji za udział w obchodach rocznicowych na Westerplatte oraz deklarację Prezydencji Rady Unii Europejskiej wydaną w związku z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ rda/

d35b17j

Podziel się opinią

Share
d35b17j
d35b17j