Trwa ładowanie...
d2mhgnx

CIR ws. udziału premiera w uroczystościach na Westerplatte (komunikat)

...

d2mhgnx
d2mhgnx

31.08. Warszawa - CIR informuje:

1 września, o godzinie 4.40, premier Donald Tusk weźmie udział w uroczystościach upamiętniających wydarzenia na Westerplatte z 1939 r. W programie obchodów 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej jest złożenie meldunku przez dowódcę Marynarki Wojennej RP oraz apel pamięci. Uczestnicy obchodów będą mogli też obejrzeć rekonstrukcję wydarzeń z 1 września 1939 r. Po uroczystości szef rządu złoży kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Westerplatte.

II wojna światowa była jednym z najcięższych doświadczeń w nowożytnej historii świata. W konflikcie wzięło udział ponad 60 państw, a śmierć poniosło, według statystyk, od 50 do 70 milionów ludzi. Skutki wojny wykraczały daleko poza działania militarne, wpływając na kolejne 50 lat historii świata.

Bezpośrednią przyczyną była agresja nazistowskich Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku, rozpoczęta o 4.47 rano ostrzałem polskiej placówki na Westerplatte przez pancernik "Schleswig-Holstein". Pretekstem niemieckiego ataku był brak zgody polskich władz na przyłączenie do Rzeszy Wolnego Miasta Gdańska oraz budowę eksterytorialnej autostrady i linii kolejowej przez polskie Pomorze.

d2mhgnx

W ciągu kilku następnych dni wojnę III Rzeszy wypowiedziała Anglia i Francja - sojusznicy Polski - jednak aż do wiosny 1940 roku na froncie zachodnim nie prowadzono żadnych większych działań militarnych. Niemiecka machina wojenna skoncentrowała się na wschodzie Europy. Mimo bohaterskiej obrony, Polska uległa przeważającej sile armii niemieckiej.

Tragiczny los Polski został przypieczętowany 17 września agresją ze strony wojsk sowieckich, realizujących postanowienia tajnego protokołu pomiędzy III Rzeszą a ZSRR. Całe terytorium Rzeczpospolitej znalazło się pod represyjną okupacją.

W latach 1939-1945 zginęło od 5 do 6 milionów obywateli Polski, w tym ok. 3 milionów Żydów, kraj został pozbawiony dużej części swojego terytorium i "przesunięty" na zachód, a także całkowicie zdewastowany i spauperyzowany.

Wojna była początkiem trwającego ponad 40 lat podziału Europy i świata na dwa przeciwstawne obozy. Na kontynent opadła żelazna kurtyna i dzieliła go aż do 1989 roku. Polska znalazła się w radzieckiej strefie wpływów i była politycznie, gospodarczo i militarnie zależna od ZSRR. Straciła także szanse na pomoc w odbudowie ze zniszczeń i powojenną prosperity, której doświadczał Zachód. Według niektórych źródeł, w rzeczywistości wojna dla Polski skończyła się dopiero w 1989 roku.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d2mhgnx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mhgnx