CIR ws. wsparcia Niemiec dla "Fundacji Auschwitz-Birkenau" (komunikat)

...

16.12.2009 18:39

16.12. Warszawa - CIR informuje:

Republika Federalna Niemiec przeznaczy w ciągu nadchodzących pięciu lat 60 mln euro na rzecz "Fundacji Auschwitz-Birkenau". Wkład strony niemieckiej odpowiada 50 proc. kapitału wieczystego potrzebnego do prowadzenia koniecznych prac konserwatorskich na terenie byłego obozu koncentracyjnego.

Inicjator powstania "Fundacji Auschwitz-Birkenau", sekretarz stanu w KPRM Władysław Bartoszewski, określił dzisiejszą decyzję rządu i landów RFN jako "dowód odpowiedzialności wobec historii, świadectwo wspólnoty opartej na zaufaniu oraz wyraz wiary we wspólną przyszłość". Minister Władysław Bartoszewski wyraził nadzieję, że decyzja strony niemieckiej zachęci inne europejskie i pozaeuropejskie państwa do znacznego wsparcia działalności Fundacji.

Władysław Bartoszewski z satysfakcją przyjął informację o otwartości i gotowości, z jaką RFN podjęła jego inicjatywę. Przez ostatni rok, od kiedy premier Donald Tusk, a w jego imieniu, minister Bartoszewski zaapelowali do szefów rządów państw europejskich, w tym premierów landów RFN, o udział w tym przedsięwzięciu, do Polski napływały wstępne sygnały wsparcia. Władysław Bartoszewski podkreślił szczególnie zaangażowanie premiera Nadrenii Północnej-Westfalii, dr Jrgena Rttgersa. Polityk ten, zasiadający w Radzie Fundacji Auschwitz-Birkenau, prowadził w tej sprawie liczne rozmowy w duchu "cichego, spojonego, dyskretnego, ale skutecznego działania". - Bez udziału takich osób jak pan premier Rttgers, z pewnością nie doszłoby do sfinalizowania dzisiejszej decyzji - zaznaczył Władysław Bartoszewski.

Fundacja Auschwitz-Birkenau jest fundacją na prawie polskim. Powstała w czerwcu 2009 r. i ma za zadanie utrzymanie miejsca pamięci Auschwitz-Birkenau. Zachowanie budynków i infrastruktury wymaga utworzenia kapitału wieczystego w wysokości 120 mln euro. Z jego odsetek będą finansowane bieżące prace remontowe i konserwatorskie w wysokości około 5-6 mln euro rocznie. Do tej pory państwo polskie, na terenie którego znajduje się niemiecki obóz koncentracyjny, ponosiło niemalże wyłączny ciężar tych wydatków. Inicjatorom przedsięwzięcia zależy przede wszystkim na zakotwiczeniu działalności związanej z upamiętnieniem ofiar bezprecedensowej zbrodni nazistowskich Niemiec, jako odpowiedzialności spoczywającej na wspólnocie międzynarodowej.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ wni/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)