Cisza wyborcza podczas wyborów prezydenckich 2020. Kiedy się zaczyna i jak długo trwa?
Wybory 2020. 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Dzień przed terminem wyborów w Polsce zarządzana jest cisza wyborcza. Jakich zachowań należy unikać podczas obowiązywania ciszy wyborczej? Na czym polega cisza wyborcza?
Wybory 2020. Cisza wyborcza. Kiedy się zaczyna?
Zasady obowiązujące podczas ciszy wyborczej precyzuje Kodeks wyborczy. Zgodnie z artykułem 107, cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem wyborów. To oznacza, że w przypadku drugiej tury wyborów prezydenckich 2020 cisza wyborcza obowiązuje od godziny 0:01 w sobotę 11 lipca.
Od tego czasu zabronione jest prowadzenie w jakikolwiek sposób agitacji wyborczej. Zakazane w trakcie obowiązywania ciszy wyborczej jest zwoływanie zgromadzeń, marszów i manifestacji, wygłaszanie przemówień. Nie można też rozpowszechniać materiałów wyborczych, wyrażać publicznych opinii na temat kandydatów i ugrupowań politycznych.
Cisza wyborcza. Czego należy unikać?
Zgodnie z kodeksem wyborczym niedozwolone jest także eksponowanie symboli czy znaków, które mogą kojarzyć się z kandydatami czy ugrupowaniami politycznymi. Surowo zakazana jest publikacja sondaży wyborczych. Za naruszenie ciszy wyborczej grozi kara pieniężna. Wynosi ona maksymalnie 5 tysięcy złotych. Z kolei publikacja w tym czasie sondaży wyborczych oznacza karę grzywny od 5 tys. zł do 500 000 tys. zł.
Zabroniona jest też agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje. Dotyczy to także internetu, publikacji postów w mediach społecznościowych czy wysyłania wiadomości mających na celu namawianie do oddania głosu na któregokolwiek z kandydatów startujących w wyborach.
Wybory 2020. Cisza wyborcza. Jak długo trwa?
Cisza wyborcza obowiązuje do momentu zamknięcia ostatniego lokalu wyborczego. Te otwarte będą w niedzielę do godziny 21:00, choć ich otwarcie może się przedłużyć ze względu na nadzwyczajne okoliczności. O tym, czy zajdzie taka potrzeba poinformuje Państwowa Komisja Wyborcza.