Trwa ładowanie...

Cisza wyborcza podczas wyborów prezydenckich 2020. Kiedy się zaczyna i jak długo trwa?

Wybory 2020. 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Dzień przed terminem wyborów w Polsce zarządzana jest cisza wyborcza. Jakich zachowań należy unikać podczas obowiązywania ciszy wyborczej? Na czym polega cisza wyborcza?

Share
Cisza wyborcza podczas wyborów prezydenckich 2020. Kiedy się zaczyna i jak długo trwa?
Źródło: Getty Images, Gallo Images
d2wo7nw

Wybory 2020. Cisza wyborcza. Kiedy się zaczyna?

Zasady obowiązujące podczas ciszy wyborczej precyzuje Kodeks wyborczy. Zgodnie z artykułem 107, cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem wyborów. To oznacza, że w przypadku drugiej tury wyborów prezydenckich 2020 cisza wyborcza obowiązuje od godziny 0:01 w sobotę 11 lipca.

Od tego czasu zabronione jest prowadzenie w jakikolwiek sposób agitacji wyborczej. Zakazane w trakcie obowiązywania ciszy wyborczej jest zwoływanie zgromadzeń, marszów i manifestacji, wygłaszanie przemówień. Nie można też rozpowszechniać materiałów wyborczych, wyrażać publicznych opinii na temat kandydatów i ugrupowań politycznych.

Cisza wyborcza. Czego należy unikać?

Zgodnie z kodeksem wyborczym niedozwolone jest także eksponowanie symboli czy znaków, które mogą kojarzyć się z kandydatami czy ugrupowaniami politycznymi. Surowo zakazana jest publikacja sondaży wyborczych. Za naruszenie ciszy wyborczej grozi kara pieniężna. Wynosi ona maksymalnie 5 tysięcy złotych. Z kolei publikacja w tym czasie sondaży wyborczych oznacza karę grzywny od 5 tys. zł do 500 000 tys. zł.

d2wo7nw

Zabroniona jest też agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje. Dotyczy to także internetu, publikacji postów w mediach społecznościowych czy wysyłania wiadomości mających na celu namawianie do oddania głosu na któregokolwiek z kandydatów startujących w wyborach.

Wybory 2020. Cisza wyborcza. Jak długo trwa?

Cisza wyborcza obowiązuje do momentu zamknięcia ostatniego lokalu wyborczego. Te otwarte będą w niedzielę do godziny 21:00, choć ich otwarcie może się przedłużyć ze względu na nadzwyczajne okoliczności. O tym, czy zajdzie taka potrzeba poinformuje Państwowa Komisja Wyborcza.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

d2wo7nw

Podziel się opinią

Share
d2wo7nw
d2wo7nw