Trwa ładowanie...
d3xuh72

Clexane wycofane z obrotu. Powodem zanieczyszczenie chemiczne

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował, że lek Clexane zostaje wstrzymany w obrocie. To efekt zgłoszenia się samego koncernu produkującego specyfik.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Pharmacist checking medicine in shelf at pharmacy
Pharmacist checking medicine in shelf at pharmacy (iStock.com)
d3xuh72

Farmaceutyczny koncern Sanofi-Aventis przekazał GIF-owi informację, że zanieczyszczenie pochodzi z kleju używanego w ampułkostrzykawkach Clexane. W mocowaniu igieł wykryto zanieczyszczenie chemiczne 4-Nonylofenolu. Środek ten jest wykorzystywany m.in. w proszkach do prania czy przy obróbce metali. Z nieujawnionych przez GIF powodów znalazł się też w kleju przy strzykawce - chodzi dokładnie o jedną partię towaru.

"W związku z faktem, że nie można wykluczyć wpływu stwierdzonej niezgodności na jakość oraz bezpieczeństwo stosowania wskazanej serii produktu leczniczego Clexane, Główny Inspektora Farmaceutyczny uznał za zasadne wydanie decyzji o wstrzymaniu w obrocie i stosowaniu" - czytamy na stronie GIF.

Jak dodano, decyzja urzędu ma rygor natychmiastowej wykonalności. Co to oznacza? Szpitale nie mogą aplikować leku, a apteki sprzedawać. Oczywiście jeśli ktoś ma w domu Clexane, to na wszelki wypadek nie powinien go używać.

d3xuh72

GIF wyjaśnia, że chodzi o Clexane 60 mg. Seria to 8CF88A. Data ważności to 31 maja 2021 roku. Tylko opakowania z tej serii i z tą datą ważności mogą być potencjalnie niebezpieczne.

Sam specyfik używany jest na przykład przy złamaniach. Podaje się go pacjentom, by nie doszło do zakrzepu. Clexane używany jest też profilaktycznie przed zabiegami chirurgicznymi. Pomaga też chorym na zaprzepicę żył czy zatorowość płucną. Pomaga też przy leczeniu osób mających problemy z nerkami - podawany jest przy hemodializie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d3xuh72

Podziel się opinią

Share
d3xuh72
d3xuh72