Trwa ładowanie...
d2snvzb

CLI dla Polski w listopadzie '11 wzrósł mdm o 0,18 proc. do 100,56 pkt - OECD

12.01. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski wzrósł w listopadzie w ujęciu miesięcznym o 0,18 proc. i wyniósł 100,56 pkt - podała w czwartek...

d2snvzb
d2snvzb

12.01. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski wzrósł w listopadzie w ujęciu miesięcznym o 0,18 proc. i wyniósł 100,56 pkt - podała w czwartek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

W porównaniu z danymi sprzed roku CLI jest niższy o 1,02 proc.

Wskaźnik CLI dla października został zrewidowany w górę do poziomu 100,38 pkt ze 100,31 pkt.

Jak informuje OECD na stronie internetowej, rosnący CLI o wartości powyżej 100 pkt oznacza ekspansję gospodarki, spadające CLI powyżej poziomu 100 pkt oznacza spadek koniunktury, CLI w trendzie spadkowym i poniżej 100 pkt oznacza spowolnienie, zaś rosnące CLI będące poniżej poziomu 100 pkt oznacza ożywienie (odbudowę) gospodarcze. CLI wyprzedza cykle biznesowe, zamiarem OECD jest, by przesunięcie wynosiło 6-9 miesięcy.

d2snvzb

Composite Leading Indicator jest wskaźnikiem przygotowywanym przez OECD. Ma on służyć do wczesnego wskazywania punktów zwrotnych w cyklu biznesowym w danym kraju, jednak, jak zastrzega OECD, nie do prognoz kwantytatywnych. OECD wybiera kluczowe składniki wskaźnika osobno dla każdego z państw. W przypadku Polski brane pod uwagę są: realny efektywny kurs walutowy, stopa WIBOR 3M, a także podawane przez GUS: koniunktura w przemyśle przetwórczym, liczba ofert pracy oraz dynamika produkcji węgla.(PAP)

map/ ana/

d2snvzb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2snvzb