Trwa ładowanie...

Cmentarze dla zwierząt. Tyle kosztuje pochówek psa lub kota

Wielu właścicieli zwierząt domowych traktuje swoich pupili jak członków rodziny. Z tego powodu, kiedy zwierzęta umierają, pojawia się potrzeba ich godnego pożegnania. Jaki jest koszt miejsca na cmentarzu dla zwierząt?

Ile kosztuje pochówek psa lub kota na cmentarzu?Ile kosztuje pochówek psa lub kota na cmentarzu?Źródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
dpmx28e
dpmx28e

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", pochowanie zwierząt w prywatnym ogrodzie, na działce lub w lesie jest zabronione i grozi grzywną do 5 tys. złotych. Zwłoki zwierząt są uznawane za odpady medyczne, które muszą być bezpiecznie utylizowane.

Alternatywą dla tej metody jest kremacja. Wówczas prochy zwierzęcia można przechowywać w urnie, rozsypać w dowolnym miejscu lub umieścić na prywatnym cmentarzu dla zwierząt.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polak sprzedaje roboty warte miliony. Utrze nosa gigantowi? Cezary Kozanecki w Biznes Klasie

Ile kosztuje pogrzeb psa lub kota?

Jeśli zdecydujemy się umieścić prochy zwierzęcia na cmentarzu, nie ma potrzeby wcześniejszej rezerwacji miejsca. Wystarczy opłacić wybraną kwaterę na określony okres. Koszt zazwyczaj wynosi od 100 do 200 zł rocznie.

dpmx28e

Z kolei koszt kremacji zależy od wielkości i wagi zwierzęcia – dla kota wynosi około 600 zł, natomiast dla dużych psów może sięgnąć 1600 zł.

Trzeba również doliczyć koszt urny na prochy oraz nagrobku. Cena urny zaczyna się od 100 złotych, ale może wynosić kilkaset złotych w zależności od materiału i wzoru. Koszt nagrobku lub płyty nagrobnej waha się od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy złotych.

Dziennik wylicza, że przybliżony całkowity koszt pogrzebu dla kota wynosi od 800 do 1000 zł. Za pochówek małego psa ceny wahają się od 800 do 1200 zł, a dla dużego psa od 1200 zł do 2 tys. zł.

dpmx28e

W Polsce działa kilkanaście cmentarzy dla zwierząt, z indywidualnymi regulaminami. Dlatego warto skontaktować się z wybranym cmentarzem, aby uzyskać szczegółowe informacje i pełną ofertę cenową.

Wyższe opłaty dla właścicieli czworonogów

Jak pisaliśmy w WP Finanse, Ministerstwo Rolnictwa chce podniesienia opłaty za paszporty dla czworonogów. Teraz za taki dokument należy zapłacić 100 zł. Nowa opłata ma uwzględniać inflację, bo ceny od poprzedniej zmiany wysokości wpłaty, która miała miejsce 9 lat temu, wzrosły znacząco.

Z kwoty 150 zł, jaką zapłacimy za wydanie paszportu, aż 105 zł stanowić będzie wynagrodzenie lekarza weterynarii, który taki dokument wypisze, a reszta pokryje wydatki administracyjne. Projekt nowych przepisów został teraz skierowany do konsultacji. Jeżeli nie napotka na znaczący opór, powinien wejść w życie w najbliższych tygodniach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpmx28e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpmx28e