Trwa ładowanie...

Państwo sięgnie do kieszeni właścicieli zwierząt. Chce wyższej opłaty

Ministerstwo Rolnictwa chce podniesienia opłaty za paszporty dla czworonogów. Teraz za taki dokument należy zapłacić 100 zł. Nowa opłata ma uwzględniać inflację, bo ceny od poprzedniej zmiany wysokości wpłaty, która miała miejsce 9 lat temu, wzrosły znacząco.

Opłata za paszport dla pupila ma pójść w górę Opłata za paszport dla pupila ma pójść w górę Źródło: Getty Images, fot: Peter Cade
d35y7ha
d35y7ha

Za czworonoga zapłacimy więcej, a dokładniej za możliwość podróżowania z psem lub kotem. W Ministerstwie Rolnictwa powstał projekt rozporządzenia, które znacząco podnosi opłaty za wydawanie paszportów dla psów i kotów – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Paszport teraz kosztuje 100 zł

Paszporty te są dokumentami, które upoważniają do zabrania czworonogów w zagraniczną podróż. Do tej pory za otrzymanie takiego dokumentu, wydawanego przez upoważnionych weterynarzy, trzeba było zapłacić jedynie 100 złotych. Jednak organizacje zrzeszające lekarzy weterynarii uznały, że to za mało i zgłosiły swoje obawy do ministerstwa, które zrozumiało ich stanowisko.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dealer Rolls-Royce, McLaren, Aston Martina "Sprzedaję 2,5 tys aut rocznie" Piotr Fus w Biznes Klasie

Jak przypomina "DGP", od 2015 roku, kiedy to ustalono ostatnią wysokość opłaty za paszport dla zwierząt, aż do dziś, inflacja wyniosła blisko 50 proc. i o tyle też powinna wzrosnąć opłata za jego wydanie. Z kwoty 150 zł, jaką zapłacimy za wydanie paszportu, aż 105 zł stanowić będzie wynagrodzenie lekarza weterynarii, który taki dokument wypisze, a reszta pokryje wydatki administracyjne.

d35y7ha

To jednak nie wszystkie opłaty, bo jak czytamy, nie obejmują one kosztów towarzyszących wydaniu paszportu, tj. oznakowania zwierzęcia poprzez implantację transpondera oraz szczepienia przeciwko wściekliźnie. Koszty tych zabiegów wynoszą od 120 zł do 250 zł.

Projekt nowych przepisów został teraz skierowany do konsultacji. Jeżeli nie napotka na znaczący opór, powinien wejść w życie w najbliższych tygodniach – pisze "DGP".

Projekt nowych przepisów został teraz skierowany do konsultacji. Jeżeli nie napotka na znaczący opór, powinien wejść w życie w najbliższych tygodniach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d35y7ha
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35y7ha