Trwa ładowanie...
d339gl1

Co byś zrobił, gdybyś wygrał w totka? Zapytaliśmy Polaków

Wygraną na loterii 33 proc. Polaków w pierwszej kolejności przeznaczyłoby na nowe mieszkanie. Zaledwie 4 proc. na wsparcie potrzebujących - wynika z badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wygraną na loterii Polacy najchętniej przeznaczyliby na nowe mieszkania.
Wygraną na loterii Polacy najchętniej przeznaczyliby na nowe mieszkania. (East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)
d339gl1

W ostatni weekend pisaliśmy o panu Wojciechu, który wygrał w Eurojackpot 193 miliony złotych. Nowy milioner nie kupił domu ani samochodu. Jego plany są wyjątkowo skromne, on sam o sobie mówi, że stał się sknerą.

A na co Polacy wydaliby rekordową wygraną? Zapytaliśmy o to na panelu Ariadna.

Nowe mieszkanie to największe marzenie

d339gl1

33 proc. badanych w pierwszej kolejności kupiłoby nowe mieszkanie. Na drugim miejscu jest pomoc rodzinie i znajomym - deklaruje ją 25 proc. badanych, a na trzecim - wymarzona wycieczka - 10 proc.

WP.PL

Tylko 28 proc. badanych rzuciłoby pracę po wygranej na loterii. 55 proc. nie ma takiego zamiaru, z czego 23 proc. na to pytanie odpowiedziało "zdecydowanie nie".

WP.PL

Oglądaj też: Wygrał 193 mln zł. Dziennikarze odsłaniają kulisy spotkania

Choć wygranie dużych pieniędzy kojarzy się raczej pozytywnie, 54 proc. badanych bałoby się o swoje bezpieczeństwo. Bezstresowo do nagłego przypływu gotówki podeszłoby tylko 33 proc.

WP.PL

50 proc. respondentów deklaruje, że wyprowadziłoby się z aktualnego miejsca zamieszkania po wygraniu bardzo dużej ilości pieniędzy. Z tej grupy 30 proc. na to pytanie odpowiedziało "zdecydowanie tak".

d339gl1

Mówić innym czy nie mówić?

Jednocześnie aż 82 proc. badanych utrzymałoby fakt wygranej na loterii w tajemnicy przed sąsiadami. Rodzinie powiedziałoby o tym 60 proc. respondentów.

Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że podzieliłaby się z rodziną wygranymi pieniędzmi. 43 proc. badanych odpowiedziało na to pytanie "raczej tak", a 30 proc. "zdecydowanie tak".

Co ciekawe, do dzielenia się pieniędzmi z rodziną bardziej chętne są kobiety (81 proc.) niż mężczyźni (65 proc.).

d339gl1

Trzeba pamiętać o podatku

Dzielenie się z najbliższymi może jednak nie być takie proste. Zgodnie z polskim prawem darowizna nie jest opodatkowana tylko w przypadku osób najbliższych, czyli małżonka, dzieci, rodziców, pasierbów, rodzeństwa, ojczyma i macochy.

Znajomi, przyjaciele czy partnerzy, z którymi nie łączy nas akt ślubu, odpadają. W takich przypadkach podatek, w zależności od wysokości przekazanej kwoty, będzie wynosił od 3 do nawet 20 proc.

- Warunkiem zwolnienia z podatku jest zgłoszenie darowizny do Urzędu Skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia jej dokonania - przypomina radca prawny Marcin Szołajski z kancelarii Szołajski Legal Group sp.k. - Rekomendowane jest zawarcie umowy darowizny w formie aktu notarialnego - dodaje.

d339gl1

Jest inny sposób

Istnieje jeszcze jedna możliwość przekazania rodzinie pieniędzy. To zapis windykacyjny w testamencie.

- Dla ważności zapisu konieczne jest zachowanie dla testamentu formy aktu notarialnego - mówi Marcin Szołajski. - Warto podkreślić, że przedmiot zapisu windykacyjnego nie wchodzi w skład spadku, a uprawniony nabywa przedmiot niezależnie od swojej woli i wiedzy - dodaje ekspert Szołajski Legal Group sp.k.

W przypadku zapisu windykacyjnego rodzina dostanie pieniądze dopiero po śmierci darczyńcy. Za to może on do końca życia korzystać z majątku, który w ten sposób przekazuje.

d339gl1

Z podatku od podarowanych w ten sposób pieniędzy zwolniona jest wyłącznie najbliższa rodzina. Jeśli przekażemy pieniądze komuś innemu, obdarowany będzie musiał zapłacić podatek.

Co ważne, w przypadku różnego rodzaju konfliktów rodzinnych, zarówno zapis windykacyjny w testamencie, jak i potwierdzona notarialnie darowizna nie wliczają się do majątku wspólnego małżonków.

Do pieniędzy ma prawo wyłącznie osoba obdarowana, w przypadku ewentualnego rozwodu małżonek nie dostanie ani grosza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d339gl1

Podziel się opinią

Share
d339gl1
d339gl1