Co czwarty pracownik ma problemy psychiczne

Podczas gdy życie zawodowe staje się coraz mniej wymagające pod względem fizycznym, stres psychiczny i nagromadzenie pracy stale rosną. 28% pracowników w Unii Europejskiej (56 mln osób) ma problemy ze zdrowiem psychicznym związane z pracą.

Co czwarty pracownik ma problemy psychiczne
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Warunki pracy nie są zawsze jedyną przyczyną chorób psychicznych. Jednak choroba może ulec pogorszeniu lub pogłębieniu w wyniku stresu, jaki pojawia się, kiedy pracownicy tracą kontrolę nad własną pracą przez: presję czasu, złe zarządzanie, niski lub nadmierny popyt na pracę, zagrożenie utratą pracy lub hałas.

Cierpią nie tylko zestresowani pracownicy, ale również firmy. Zmęczenie, trudności w koncentracji oraz niespójne wyniki mają wpływ nie tylko na jakość pracy, ale również na atmosferę. Około 50% przedłużających się nieobecności jest spowodowanych stresem związanym z pracą.

Cierpią nie tylko zestresowani pracownicy, lecz także firmy. Zmęczenie, trudności w koncentracji oraz niespójne wyniki mają wpływ nie tylko na jakość pracy, lecz także na atmosferę. Około 50% przedłużających się nieobecności jest spowodowanych stresem związanym z pracą.

Wczesne reagowanie często pomaga zapobiec kryzysowi osobistemu. Może ono skrócić przedłużającą się nieobecność z powodu choroby, a firma będzie mogła nadal korzystać z umiejętności pracownika, na które choroba ma wpływ. Niezależność, dodatkowe szkolenia, komunikacja i wsparcie społeczne mogą mieć pozytywny wpływ na dobre samopoczucie pracowników oraz złagodzić skutki stresu.

Wiele firm już podejmuje działania zapobiegawcze i analizuje czynniki stresu psychicznego w ramach programu promocji zdrowia w miejscu pracy. Inicjatywa "Work. In tune with life. Move Europe" (Praca. W harmonii z życiem. Poruszmy Europą) zwróci uwagę na znaczenie czynników stresu w pracy oraz wskaże przykłady dobrych praktyk, aby udostępnić je innym firmom. Z udziałem 20 krajów członkowskich w Europejskiej Sieci Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy, kampania zostanie oficjalnie otwarta przez Komisję Europejską na międzynarodowej konferencji w Berlinie 8 października.

Źródło artykułu:PAP
zdrowiechoroba psychicznachoroba

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)