Trwa ładowanie...
poradnik
24-09-2010 14:20

Co decyduje o sukcesie lub porażce?

O sukcesie lub porażce w pracy zawodowej decydują nie tylko kwalifikacje i wiedza. Bardzo ważnym czynnikiem jest nasze własne nastawienie i przekonania.

Co decyduje o sukcesie lub porażce?Źródło: Jupiterimages
d351bfv
d351bfv

Jednym z czynników decydujących o sukcesie lub porażce zawodowej jest Przekonanie o tym, że kontrolujemy sytuację. Mechanizm ten polega na świadomości wpływu na zdarzenia, sytuacje, własne postępowanie. Osoby wierzące we własną możliwość wpływania na stresujące wydarzenia życiowe lepiej potrafią je opanować, skuteczniej zmagają się z nimi.

Poczucie własnej skuteczności to także ważny mechanizm, który opiera się na doświadczeniu i prowadzi do podejmowania odważnych, ale realistycznych zachowań. - Ludzie o silnym poczuciu własnej skuteczności wybierają bardziej ambitne zadania, stawiają sobie wyższe cele i trzymają się ich. Inwestują więcej wysiłku w ich realizację i są bardziej wytrwali niż osoby o słabym poczuciu własnej skuteczności – komentuje Aneta Grzyb-Hejduk z Akademii PARP.

Wyuczona bezradność jest przeciwieństwem poczucia własnej skuteczności. Jest to pesymistyczny sposób wyjaśniania negatywnych zdarzeń. Osoba o wyuczonej bezradności ocenia porażki jako długotrwałe i związane z własną nieudolnością zdarzenia. Z góry przewiduje porażkę, tym samym blokuje swoje dalsze działania.

Oprócz mechanizmów psychologicznych o sukcesie lub porażce decyduje usposobienie – optymistyczne lub pesymistyczne. Optymista zwraca uwagę przede wszystkim na pozytywne strony życia i wykorzystuje nadarzające się okazje. W razie niepowodzenia, szybko dochodzi do siebie i szuka wyjścia z sytuacji. Pesymista widzi szklankę do połowy pustą. Nawet kiedy wszystko układa się dobrze, spodziewa się przegranej. Trudniej mu podnieść się po porażce.

d351bfv

Przekonania decydujące o sukcesie lub porażce zawodowej to tylko niektóre z tematów, poruszonych w nowym szkoleniu on-line Akademii PARP „Planowanie własnej kariery zawodowej”. Szkolenie pomaga znaleźć odpowiedź na pytanie - jaki model kariery jest najlepszy dla mnie, jak przygotować się do wdrożenia zmian w swoim życiu zawodowym i osiągnąć sukces.

„Planowanie własnej kariery zawodowej” to już 22 szkolenie internetowe Akademii PARP, dostępne na portalu pod adresem www.akademiaparp.gov.pl. Szkolenia on-line podzielone są na pięć zakresów tematycznych: zarządzanie strategiczne i operacyjne, umiejętności menedżerskie i osobiste, marketing i sprzedaż, zagadnienia finansowe i prawne oraz wiedza ogólna. Wszyscy pracownicy sektora MSP oraz osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej mogą podjąć bezpłatną naukę. Uwaga: na szkolenia zapraszamy także bezpłatnie pracowników dużych firm (ilość miejsc ograniczona).

Więcej informacji:
msp@akademiaparp.gov.pl
Infolinia 0-801 444 MSP (czyli 0-801 444 677)

d351bfv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d351bfv