Trwa ładowanie...

Co dziewiąty Polak pracował za granicą

Co dziewiąty Polak w ciągu ostatnich dziesięciu lat pracował poza granicami Polski. Co setny deklaruje, że jest obecnie zatrudniony za granicą - wynika z sondażu CBOS. Najczęściej wymienianym krajem są Niemcy.

Co dziewiąty Polak pracował za granicąŹródło: thinkstock
d1n8xbx
d1n8xbx

Według szacunków autorów badań, w ciągu ostatnich 10 lat pracować za granicą mogło 3 mln 300 tys. Polaków. Badania te jednak uwzględniają tylko te osoby, które w chwili ich przeprowadzania były w kraju i mogły brać udział w ankiecie. Zgodnie z sondażem częściej takie doświadczenia mają mężczyźni - 16 proc. respondentów i mieszkańcy miast - szczególnie tych najmniejszych do 20 tys. mieszkańców - również 16 proc. O stosunkowo niedawnym zarobkowaniu poza krajem mówią najczęściej badani w wieku od 35-44 lat - 21 proc. z nich ma za sobą takie doświadczenia.

Zdecydowanie mniejsze znaczenie ma w tym przypadku wykształcenie. O tym, że "niedawno pracowali lub obecnie pracują za granicą" mówi 19 proc. respondentów z wyższym wykształceniem, ale też 16 proc. badanych z wykształceniem zasadniczym.

Osoby, które pracowały lub pracują poza granicami Polski, nieco częściej są zadowolone z własnych warunków materialnych. Relatywnie - jak zaznaczają autorzy opracowania - najwięcej doświadczeń związanych z pracą za granicą, mają badani o najwyższych dochodach na osobę w rodzinie (powyżej 1500 zł na osobę).

Wśród grup społeczno-zawodowych największe doświadczenia w zarobkowaniu za granicą deklarują kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem - ponad 27 proc. oraz osoby pracujące na własny rachunek - 29 proc. Częściej też tego rodzaju przeszłość mają pracownicy usług - 20 proc. oraz robotnicy niewykwalifikowani - 19 proc.

d1n8xbx

Równocześnie z sondażu wynika też, że ci, którzy zdecydują się na powrót do kraju, mają kłopoty ze znalezieniem satysfakcjonującego ich zatrudnienia i aż 19 proc. z tej grupy ankietowanych jest bezrobotnych.

Zdecydowanie najwięcej osób, które w ostatniej dekadzie pracowały za granicą lub obecnie są zatrudnione poza krajem, deklaruje, że znalazło pracę w Niemczech. Drugim, co do popularności kierunkiem migracji zarobkowej Polaków, jest Wielka Brytania, a następnie m.in. Włochy, Holandia, Francja, Stany Zjednoczone, Hiszpania oraz Irlandia i Austria.

Według badań w bieżącym roku wzrosło także zainteresowanie Polaków pracą zarobkową za granicą. Przed rokiem interesowało się nią w sumie 13 proc. respondentów, a obecnie - 18 proc. Jednak mniej niż połowa z nich podejmuje lub zamierza podjąć realne starania o uzyskanie takiej pracy - 7 proc. badanych.

(toy)/JK

d1n8xbx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n8xbx