Co oznaczają kody literowe na zwolnieniach lekarskich
Na zwolnieniu lekarskim, które otrzymuje pracodawca, nie ma informacji, na co choruje pracownik.
22.08.2014 | aktual.: 22.08.2014 14:28
Na zwolnieniu lekarskim, które otrzymuje pracodawca, nie ma informacji, na co choruje pracownik. Umieszcza się za to kody literowe. Co one oznaczają?
Zaświadczenie lekarskie wystawia się z dwiema kopiami. Oryginał zwolnienia jest przesyłany w ciągu 7 dni do terenowej jednostki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pierwszą kopię tzw. L4 otrzymuje ubezpieczony, natomiast drugą wystawiający zaświadczenie przechowuje przez okres 3 lat.
Numery statystyczne choroby ustalone według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych wpisuje się tylko na oryginale i drugiej kopii zaświadczenia. Oznacza to, że na dokumencie, który dostaje pracownik i który trafia do pracodawcy, nie ma informacji o tym, na co choruje pracownik.
Aby umożliwić pracodawcy prawidłowe wyliczenie wysokości wynagrodzenia chorobowego, zarówno na oryginale, jak i na obu kopiach wpisuje się kody literowe.
A - niezdolność do pracy powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą, co oznacza, że okres niezdolności do pracy orzeczonej takim zaświadczeniem lekarskim należy zaliczyć do jednego okresu zasiłkowego;
B - niezdolność do pracy przypadająca w okresie ciąży, co oznacza, że ubezpieczonej należy wypłacić świadczenie chorobowe w wysokości 100 proc. podstawy jego wymiaru (także wówczas, gdy niezdolność do pracy ubezpieczonej przypada na okres pobytu w szpitalu), a okres zasiłkowy wynosi 270 dni;
C - niezdolność do pracy spowodowana nadużyciem alkoholu - w takiej sytuacji świadczenie chorobowe nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni niezdolności do pracy;
D - niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą, co oznacza, że okres zasiłkowy wynosi 270 dni;
E - niezdolność do pracy spowodowana chorobą zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub inną chorobą, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby, co ma znaczenie przy ustalaniu przez ZUS prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego.
Na pisemny wniosek ubezpieczonego w zaświadczeniu lekarskim nie umieszcza się kodu B i D.
AK/WP.PL