Trwa ładowanie...

Co piąty Polak dopłaci za leczenie, by ominąć kolejki

"Gdyby na prywatne ubezpieczenie zdecydowało się milion osób, to miesięczna składka kosztowałoby ok. 50 zł - szacuje w rozmowie z "Metrem" prezes jednej z największych w kraju firm ubezpieczeniowych.

Co piąty Polak dopłaci za leczenie, by ominąć kolejkiŹródło: Jupiterimages
djitlto
djitlto

- Gdyby na prywatne ubezpieczenie zdecydowało się milion osób, to miesięczna składka kosztowałoby ok. 50 zł - szacuje w rozmowie z "Metrem" prezes jednej z największych w kraju firm ubezpieczeniowych.

Od 2011 r. w dwóch województwach (na Dolnym Śląsku i Pomorzu) ruszy pilotażowy program, który wprowadza konkurujących wobec NFZ ubezpieczycieli zdrowotnych. Jeśli eksperyment się powiedzie, to w przyszłości może się stać ogólnie obowiązującym rozwiązaniem.

Zgodnie z projektem, osoba wykupująca polisę nadal musiałaby płacić składkę do NFZ. Rodzina mogłaby korzystać z polisy rodzinnej, a pracownicy z polisy zbiorowej, kupionej przez zakład pracy.

Według szacunków resortu zdrowia, Polacy na dodatkowe polisy mogliby wydać nawet 30 mld zł, a uczyniło by to 15-20 proc. obywateli. Obecnie, poza składką do NFZ, z własnej kieszeni wydajemy na leczenie 35-40 mld zł.

djitlto

Ubezpieczenia komercyjne spowodują przesunięcie pieniędzy z szarej strefy, a przy okazji szpitale dostaną zastrzyk gotówki. Według szacunków, łapówki wręczane służbie zdrowia wynoszą nawet 10-12 mld zł rocznie.

Kolejki w polskich szpitalach są spowodowane brakiem środków, a nie złym wykorzystaniem ich możliwości. Przy optymalnej pracy placówek zdrowotnych, pieniędzy mogłoby zabraknąć już nawet w połowie roku.

Nie ma natomiast obawy, że z powodu dodatkowych ubezpieczeń pogorszy się sytuacja osób korzystających jedynie z świadczeń w ramach NFZ, ponieważ w Polsce brakuje aż tylu chętnych do płacenia dodatkowych składek.

Dla przykładu koszt porodu w dobrym, prywatnym szpitalu wynosi 12 tys. zł. Sam pobyt wraz z wyżywieniem kosztuje minimum 750 zł. dziennie.

Ministerstwo Zdrowia chce, by publiczne szpitale mogły również pobierać od pacjentów pieniądze za leczenie. Ale zamiast jednorazowych opłat, byłby to comiesięczny abonament.

djitlto
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djitlto