Co z grillem w najbliższy piątek? Jest decyzja biskupów
W piątek 16 sierpnia przypada dzień po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W związku z tym kilku biskupów udzieliło dyspensy dla swoich wiernych. Oto kto został zwolniony z zakazu spożywania mięsa.
Zgodnie z przepisami Kościoła katolickiego, w każdy piątek roku obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wyjątkiem są dni, w których przypadają uroczystości. Post i wstrzemięźliwość są również obowiązkowe w Środę Popielcową i Wielki Piątek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tyle wyda na wakacje czteroosobowa rodzina. Cena wywołuje dreszcze
Kto został zwolniony z zakazu jedzenia mięsa?
W związku z piątkiem 16 sierpnia, przypadającym dzień po święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kilku biskupów udzieliło dyspensy dla swoich wiernych.
Biskup polowy Wiesław Lechowicz udzielił wiernym ordynariatu polowego Wojska Polskiego dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów 16 sierpnia 2024 r. Osoby korzystające z niej zachęcił do modlitwy oraz uczynków miłosierdzia.
Dyspensy na 16 sierpnia udzielił także metropolita gdański abp Tadeusz Wojda SAC dla wiernych przebywających na terenie archidiecezji gdańskiej. Osoby, które chcą skorzystać ze zwolnienia, zobowiązał do "odmówienia dowolnej modlitwy w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego".
Bp Adrian Galbas SAC tych, którzy skorzystają z dyspensy na terenie archidiecezji katowickiej poprosi "o modlitwę w intencji cierpiących i o przekazanie - w miarę możliwości - jałmużny dla biednych".
Bp Roman Pindel w diecezji bielsko-żywieckiej zobowiązał wiernych do podjęcia pokuty w innym terminie, np. przez modlitwę w intencji Ojca Świętego lub wsparcie misji, biednych czy uchodźców. Bp Andrzej Czaja w diecezji opolskiej udzielił dyspensy bez wskazania konkretnych praktyk religijnych.
Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, "prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się, żeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie są związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty".
Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym?
15 sierpnia wypada nie tylko święto religijne, ale także państwowe — Święto Wojska Polskiego. Jak pisaliśmy w WP Finanse, jest to dzień ustawowo wolny od pracy.
Ustawodawca określa jasno, że w dni ustawowo wolne od pracy, pracodawcy nie mogą wymagać od pracowników wykonywania obowiązków zawodowych. Dotyczy to zarówno pracowników zatrudnionych na etatach, jak i tych pracujących na podstawie umowy zlecenia.
Istnieją wyjątki od tej zasady, zwłaszcza w branżach, które muszą działać w trybie ciągłym. Zgodnie z Kodeksem Pracy, za pracę w dni świąteczne pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia lub dzień wolny w innym terminie. Dodatek ten powinien wynosić 100 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w dniu świątecznym.