Co zamiast religii w szkole?

Uczniowie, którzy nie chodzą na religię, będą musieli uczęszczać na lekcje etyki. MEN przygotowywuje rozporządzenie na ten temat.

Co zamiast religii w szkole?

11.12.2008 | aktual.: 11.12.2008 11:38

Jak informuje „Rzeczpospolita”, w przygotowywanym rozporządzeniu mają się znaleźć zapisy, które od nowego roku szkolnego na dyrektorów szkół nałożą obowiązek organizowania lekcji etyki dla uczniów niechodzących na religię, a na uczniów – wybierania jednego z tych przedmiotów. Chętni będą mogli chodzić na obydwa przedmioty.

Obecnie uczeń na początku roku szkolnego ma zadeklarować: wybiera religię czy etykę. Może też w ogóle zrezygnować z tych przedmiotów. Jak to jest realizowane w praktyce?

"Niemal w każdej klasie po kilka osób nie chodzi na religię, ale tylko jedna uczennica z całej szkoły zgłosiła chęć uczęszczania na etykę" – mówi "Rzeczpospolitej" Roman Hermann, dyrektor IV LO w Chorzowie.

Dyrektorzy przyznają też, że uczniowie zwyczajnie uciekają z religii, jak tylko zaczynają dostawać gorsze stopnie. Nie chcą też chodzić na etykę, bo byłaby dla nich takim samym obciążeniem. Wolą się na tej godzinie np. pouczyć innego przedmiotu.

Ministerstwo chce to zmienić. Bo kiedy od zeszłego roku szkolnego oceny z religii lub etyki wliczane są do średniej, uczeń, który nie chodzi na żadne z tych zajęć, w miejscu na stopień z nich ma kreskę. – Chcielibyśmy, by od przyszłego roku szkolnego nie było już uczniów, którzy na świadectwie w rubryce ocena z religii lub etyki mają kreskę – przyznaje „Rz” Barbara Milewska, rzecznik prasowy MEN.

Resort chce rozwiązać również problem słabej oferty dudaktycznej nauczania etyki. Ten przedmiot jest wykładany jedynie w 334 na blisko 32 tys. szkół. Religia – w 27,5 tys. Dyrektorzy nie do końca wiedzą, kto ma uczyć etyki. Twierdzą, że osoba wykwalifikowana np. doktor filozofii, nie będzie chciał uczyć za takie pieniądze, które otrzymuje w szkole np. nauczyciel stażysta (ok. 800 zł). MEN podaje, że w szkołach pracuje 119 etyków. Zdaniem resortu, tego przedmiotu mogą uczyć nie tylko filozofowie, ale też absolwenci wszystkich kierunków humanistycznych z przygotowaniem pedagogicznym. Wszystko wskazuje na to, że od września 2009 r. lekcje według nowych wytycznych rozpoczną uczniowie klas pierwszych w podstawówkach i gimnazjach.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)