Trwa ładowanie...
dnuo9s3
04-04-2016 10:46

Coface: Po nowelizacji prawa w I kw, liczba postanowień o upadłości spadła o 26%

Warszawa, 04.04.2016 (ISBnews) - Sądy wydały 136 postanowień upadłościowych i restrukturyzacyjnych polskich przedsiębiorstw w I kwartale 2016 r., tj. o 26% mniej r/r, co jest w dużej mierze następstwem nowelizacji prawa upadłościowego, poinformował ubezpieczyciel należności Coface. W całym roku oczekuje natomiast spadku liczby upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw o 4%.

Share
dnuo9s3

"Mimo, że tegoroczny spadek liczby postanowień upadłościowych i restrukturyzacyjnych przedsiębiorstw o 26% w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku wydaje się wynikiem imponującym, to jednak w większości spowodowany jest zmianami w polskim prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym" - czytamy w komunikacie.

Nowe regulacje prawne zakładają oddzielenie postępowań restrukturyzacyjnych od upadłościowych. Jednym z nadrzędnych celów nowej legislacji jest ułatwianie przedsiębiorstwom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej odzyskania możliwości sprawnego prowadzenia biznesu, podano także.

"Ubiegłoroczna zmiana prawa dotyczącego upadłości konsumenckich nadal powoduje, że sądy otrzymują znaczną liczbę wniosków o orzeczenie bankructw osób indywidualnych. Gdy w kilkuletnim okresie obowiązywania poprzedniej ustawy o upadłościach osób, które nie prowadziły działalności gospodarczej było zaledwie kilkadziesiąt postanowień, to w 2015 roku, czyli od kiedy obowiązuje nowe prawo - ogłoszono 2112 upadłości konsumenckich w porównaniu do 750 bankructw przedsiębiorstw" - czytamy dalej w komunikacie.

W ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku postępowania o upadłościach konsumenckich zdominowały polskie sądy i tego typu bankructw orzeczono ponad 5 razy więcej niż upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw, podano również.

dnuo9s3

"Spodziewamy się jednak, że sytuacja gospodarcza i klimat dla biznesu pozostaną w Polsce sprzyjające, a ten rok zakończy się spadkiem upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw o 4%" - czytamy w komunikacie.

Raport dotyczący upadłości jest przygotowywany przez ubezpieczyciela należności Coface od 1997 roku w oparciu o daty wydania postanowień sądów o ogłoszeniu upadłości, czyli faktyczne daty upadłości.

(ISBnews)

dnuo9s3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnuo9s3
dnuo9s3