Trwa ładowanie...

Coraz więcej jemy poza domem. To dzięki temu, że jesteśmy bogatsi

Rosnące płace i deflacja, czyli spadek cen powodują, że Polacy mają więcej pieniędzy do dyspozycji.

Coraz więcej jemy poza domem. To dzięki temu, że jesteśmy bogatsiŹródło: WP.PL, fot: Cory Doctorow/Flickr/CC BY-SA 2.0
d3qryw0
d3qryw0

Polacy coraz chętniej jedzą poza domem. To efekt rosnących płac i deflacji, czyli spadku cen, dzięki czemu zostaje więcej pieniędzy do dyspozycji - zauważają w raporcie o rynku żywności analitycy specjalistycznego Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Od lata ubiegłego roku mamy nieustający spadek cen zwany deflacją. Rosną też przeciętne płace. Wszystko to powoduje, że mamy więcej środków na wydanie. I chętnie wydajemy je na jedzenie poza domem.

"W minionym roku odnotowano dynamiczny wzrost wydatków gospodarstw domowych na żywienie poza domem i wzrost udziału gastronomii w zaspokojeniu żywnościowych potrzeb ludności" - piszą eksperci IERiGŻ.

Jak zauważają wzrósł też popyt gospodarstw domowych na produkty o wyższym stopniu przetworzenia. W tym znacząco zwiększyły się wydatki na zakup pieczywa cukierniczego, pizzy, półproduktów mącznych, przetworów mięsnych, przetworów z ryb i owoców morza, serków twarogowych smakowych.

Rosły też wydatki na zakup deserów i napojów mlecznych, mrożonek warzywnych, chipsów, czekolad, żywności dla dzieci, dań gotowych, napojów bezalkoholowych i soków owocowych.

O tym, że jest nam lepiej pokazuje zmniejszenie się wartości żywności pozyskiwanej z produkcji własnej.

d3qryw0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qryw0