Trwa ładowanie...
d4gfr7q

CPI w VIII wskazuje na stabilizację stóp proc. w krótkim okresie - Chojna-Duch, RPP

14.09. Warszawa (PAP) - Sierpniowy odczyt danych o inflacji na poziomie 2,0 proc. rdr wskazuje na potrzebę stabilizacji stóp procentowych w krótkim okresie - oceniła w rozmowie z...

d4gfr7q
d4gfr7q

14.09. Warszawa (PAP) - Sierpniowy odczyt danych o inflacji na poziomie 2,0 proc. rdr wskazuje na potrzebę stabilizacji stóp procentowych w krótkim okresie - oceniła w rozmowie z PAP Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej. Jej zdaniem pomimo tego, że kolejne miesiące przyniosą powolny wzrost rocznego wskaźnika CPI to na koniec roku nie przekroczy on 2,5 proc.

"Sierpniowy odczyt CPI na poziomie 2,0 proc. jest bardzo dobrą informacją z punktu widzenia Rady, wskazuje raczej na potrzebę stabilizacji stóp procentowych w krótkim okresie" - powiedziała PAP Chojna-Duch.

"Inflacja wciąż znajduje się poniżej celu RPP, odczyt sierpniowy jest poniżej oczekiwań rynkowych. Ja, podobnie jak Ministerstwo Finansów, spodziewałam się, że roczny wskaźnik ukształtuje się na poziomie 2,1 proc." - dodała.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły o 2,0 proc. w stosunku do sierpnia 2009 roku, a w porównaniu z lipcem spadły o 0,4 proc.

d4gfr7q

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że w ujęciu dwunastomiesięcznym ceny towarów i usług wzrosły w sierpniu o 2,2 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,2 proc.

Resort finansów szacował roczny wzrost cen w sierpniu na poziomie 2,1 proc. oraz miesięczną deflację na poziomie 0,4 proc.

Zdaniem Chojny-Duch kolejny miesiące przyniosą powolny wzrost wskaźnika inflacji rdr.

"Wiele zależy tutaj od sytuacji na rynkach światowych, czynników kosztowych oraz tego w jaki sposób podwyżka VAT wpłynie na koszty produkcji" - podkreśla członek RPP.

"Nie ma zagrożenia dla przekroczenia celu inflacyjnego RPP w tym roku, inflacja znajduje się znacznie poniżej tego celu" - dodaje.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ asa/

d4gfr7q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gfr7q