Cudzoziemcom łatwiej będzie o pracę w Polsce

Nowe przepisy, które wejdą w życie w maju 2014 roku, są znacznym ułatwieniem dla osób nie będących obywatelami Polski, a starającym się tutaj o pracę. Ustawa upraszcza przepisy dotyczące zezwoleń na pobyt czasowy i stały

Cudzoziemcom łatwiej będzie o pracę w Polsce
Źródło zdjęć: © © neko92vl - Fotolia.com

. Dzięki nowym zapisom, cudzoziemiec będzie mógł w Polsce podjąć pracę w ramach jednego zezwolenia – zarówno na pobyt jak i pracę, bez konieczności ubiegania się o kolejny dokument. Ustawa będzie miała skutki długofalowe i w długim okresie przyczyni się do wzrostu liczby cudzoziemców, którzy pracują w Polsce legalnie.

Widoczne korzyści nowych przepisów

Nowa ustawa zastępuje zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony zezwoleniem na pobyt czasowy oraz wydłuża maksymalny okres, na który cudzoziemcom może być udzielone zezwolenie z 2 do 3 lat. W nowych przepisach zezwolenie na osiedlenie się zostało zastąpione natomiast zezwoleniem na pobyt stały. Co ważne, wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy cudzoziemiec będzie mógł złożyć w dogodnym dla siebie momencie podczas swojego legalnego pobytu, bez konieczności wystąpienia z wnioskiem przynajmniej 45 dni przed końcem ważności wizy lub aktualnego zezwolenia na pobyt. Nowością, którą ustawa wprowadza, jest przyznanie jednego zezwolenia – zarówno na pobyt, jak i na pracę. Cudzoziemiec, który pracuje w Polsce będzie mógł ubiegać się o zezwolenie na pobyt oraz pracę, w ramach jednej procedury.

- Możliwość ubiegania się o zezwolenie na pobyt i pracę w ramach jednej procedury jest jedną z najistotniejszych zmian w nowo powstałych przepisach dotyczących cudzoziemców. To znaczne uproszczenie i ujednolicenie prawa dla osób starających się o pracę w Polsce, nie będzie jednak skutkować natychmiastowym napływem zagranicznych pracowników do Polski. Skutki tej ustawy będą zdecydowanie długofalowe i będziemy mogli je zauważyć zapewne dopiero za 2-3 lata, na pewno będą one jednak znaczące – mówi Marta Gerlach-Kaleta Senior Project Manager z Adecco Poland - Nowe przepisy pozwolą nie tylko oszczędzić cudzoziemcom czas i pieniądze, ale przełożą się na wzrost liczby zagranicznych obywateli, którzy legalnie będą przebywać i pracować w Polsce – dodaje.

Korzyści dla konkretnych regionów i branż

Na wprowadzeniu w życie nowych przepisów najbardziej skorzystają regiony oraz branże szczególnie atrakcyjne dla pracowników z zagranicy. Większego napływu cudzoziemców zarówno jeśli chodzi o pracowników, jak i studentów można się spodziewać w województwach mazowieckim, małopolskim, dolnośląskim, pomorskim i wielkopolskim, głównie w dużych miastach, gdzie znajdują się zarówno centra naukowe jak i biznesowe w danym regionie.

- To właśnie w tych miastach siedziby mają firmy, które poszukują osób o profilu językowym, gdzie najczęściej znajdują pracę cudzoziemcy nie mówiący po polsku. Centra serwisowe, które od kilku lat decydują się ulokować w Polsce i przenieść tutaj obsługę procesów biznesowych z innych krajów, ze względu na wciąż niższe koszty zatrudnienia i potencjał pracowniczy, często poszukują osób władających językiem angielskim, który jest językiem komunikacji w firmie oraz drugim językiem obcym. Najczęściej jest to praca w centrach księgowych, logistycznych, bankowych, inżynieryjnych, IT, telekomunikacyjnych oraz medycznych – mówi Marta Gerlach-Kaleta.

Sporo ułatwień również dla studentów

Ustawa wprowadza również nowe rozwiązania dla cudzoziemców, studiujących na polskich uczelniach. Pierwsze zezwolenie na pobyt czasowy dla studiujących cudzoziemców będzie przyznawane na okres 15 miesięcy. Cudzoziemcy, którzy będą kontynuować studia na kolejnym roku, otrzymają zezwolenie na pobyt czasowy na okres do 3 lat, a nie jak do tej pory na rok. Zmiany obejmą także cudzoziemców - absolwentów polskich uczelni wyższych, którzy poszukują w Polsce pracy - będą oni mogli ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy na okres 1 roku.

- Studia w Polsce są od lat częstym wyborem cudzoziemców, a ich liczba cały czas rośnie. Najczęściej są to studenci z krajów takich jak Rosja, Ukraina, Białoruś, Rumunia, Bułgaria, Turcja czy Tunezja, ale nie tylko. Jednak do tej pory powodem, dla którego zostawali oni w Polsce były przede wszystkim względy osobiste, a nie potencjał zawodowy. Zmiany w przepisach prawa, pozwalające pochodzącym z zagranicy absolwentom polskich uczelni ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy na okres 1 roku, mogą to jednak zmienić – mówi Marta Gerlach-Kaleta.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (98)