Cukier z Ukrainy zalewa Polskę. Rolnicy: nie spełnia norm
Konieczne jest natychmiastowe wprowadzenie embarga na cukier sprowadzany z Ukrainy - alarmuje Krajowa Rada Izb Rolniczych. Rolnicy ostrzegają, że niekontrolowany napływ bezpośrednio zagraża konkurencyjności dla polskiego produktu, co spowoduje spadek opłacalności produkcji cukru.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 10 stycznia 2024 roku do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie blokady importu cukru oraz innych produktów rolno-spożywczych z Ukrainy - poinformowały w czwartek Izby na stronie internetowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Reklamodawcy zapłacą, choć nie chcą emisji reklam? "To kompromituje TV Republika"
Według danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) Polska jest trzecim największym producentem cukru w Unii Europejskiej, po Francji i Niemczech. Roczna produkcja cukru w Polsce wynosi około 2 mln ton, z czego ok. 3/4 jest przeznaczone na rynek krajowy. Polska posiada jedne z najlepszych ziem, warunki klimatyczne, wiedzę i sprzęt do uprawy tego gatunku. Burak cukrowy jest też ważnym elementem płodozmianu - argumentuje KRiR.
Izby, powołując się na Krajowy Związek Producentów Buraka Cukrowego, zaznaczają, że kontyngent importowy dla cukru z Ukrainy wynosił 20 tys. t., a po jego zawieszeniu import cukru z Ukrainy w roku gospodarczym 2022/23 wzrósł do 400 tys. t. Strona ukraińska szacuje, że w tym roku eksport cukru wyniesie 700 tys. t, a w roku gospodarczym 2024/25 ten wolumen może przekroczyć 1 mln t. "Są to ilości, które destabilizują równowagę rynkową" - podkreśliły Izby.
"Mając na uwadze problemy związane z nadmiernym i niekontrolowanym importem zbóż, rzepaku i kukurydzy z Ukrainy, m.in. spadek opłacalności ich produkcji dla polskich rolników i wprowadzanie dopłat do sprzedanych towarów, samorząd rolniczy wnosi o niezwłoczne przeciwdziałanie powtórzeniu się podobnej sytuacji na rynku buraków cukrowych" - napisano.
KRiR zauważa, że cukier pochodzący z polskich upraw spełnia wszystkie wymagane prawem normy jakościowe m.in. względem pozostałości substancji szkodliwych, stosowania dozwolonych środków produkcji. Natomiast - jak zaznaczają Izby - cukier z Ukrainny produkowany jest bez zachowania standardów środowiskowych i zdrowotnych obowiązujących w UE.
Rolnicy apelują do rzadu o pilne zmiany
"Niekontrolowany napływ cukru zza wschodniej granicy bezpośrednio zagraża konkurencyjności dla polskiego produktu, a w konsekwencji spowoduje spadek, a nawet brak opłacalności jego produkcji" - stwierdza KRIR. Zdaniem samorządu rolniczego "konieczne jest natychmiastowe wprowadzenie embarga na cukier sprowadzany z Ukrainy, co pozwoli na częściową ochronę polskiego rynku cukru".
Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje o pilne podjęcie wszelkich możliwych działań na szczeblu krajowym oraz w Komisji Europejskiej mających na celu wprowadzenie embarga na ukraiński cukier - napisano.