Cykl zacieśnienia monetarnego w Polsce rozpocznie się na początku '15 - Citi Handlowy (opinia)

31.03. Warszawa (PAP) - Cykl zacieśnienia monetarnego w Polsce rozpocznie się na początku 2015 roku - uważają ekonomiści z banku Citi Handlowy. Ich zdaniem po pierwszej podwyżce...

31.03. Warszawa (PAP) - Cykl zacieśnienia monetarnego w Polsce rozpocznie się na początku 2015 roku - uważają ekonomiści z banku Citi Handlowy. Ich zdaniem po pierwszej podwyżce stóp będzie miała miejsce seria kilku kolejnych, po 25 pb, dokonywanych co około 2-3 miesiące.

"Biorąc pod uwagę wydłużenie +forward guidance+ spodziewamy się obecnie, że cykl zacieśnienia monetarnego rozpocznie się na początku 2015, z pewnym ryzykiem nawet wcześniejszej podwyżki, o ile inflacja zaskoczyłaby w górę. Naszym zdaniem po pierwszej podwyżce nastąpiłaby seria kilku kolejnych podwyżek w niewielkich krokach (po 25 pb), dostarczanych co około 2-3 miesiące" - napisali w miesięcznym raporcie ekonomiści z banku Citi Handlowy.

"Najważniejszym zagrożeniem dla naszego scenariusza są planowane zmiany w składzie RPP, związane z próbą wprowadzenia zazębiających się kadencji w Radzie, co oznaczałoby tymczasowe powiększenie składu do 13 osób. Sama zmiana powinna być korzystna dla jakości prowadzenia polityki pieniężnej w kraju, jednak na skutek zmian zapewne dojdzie do przejściowego wzrostu niepewności dotyczącej kierunku polityki pieniężnej. Wpływ zmian może być bowiem istotny dla decyzji RPP, w zależności kto zostanie powołany do Rady" - dodali.

BRAK PRESJI INFLACYJNEJ W POLSCE

Ekonomiści z banku Citi Handlowy zaznaczają, że w Polsce jak na razie nie widać oznak presji inflacyjnej. Ich zdaniem inflacja osiągnie cel inflacyjny 2,5 proc. na początku 2015 roku.

"W lutym inflacja wyniosła 0,7 proc. rdr i ponownie była niższa od celu inflacyjnego na poziomie 2,5 proc., a także od przedziału dopuszczalnych wahań wokół celu. Niewątpliwie inflacja bazowa również pozostaje na bardzo niskim poziomie i jak na razie nie ma oznak presji inflacyjnej w Polsce. Ponadto, w krótkim horyzoncie dynamika cen żywności będzie zapewne niższa niż wskazywałyby prawidłowości sezonowe, między innymi ze względu na zakaz eksportu wieprzowiny do wybranych krajów" - napisali.

"Nasza obecna prognoza zakłada spadek inflacji do około 0,5 proc. w marcu i utrzymywanie się jej poniżej (lub blisko) 1,0 proc. do lipca. W dalszym horyzoncie wskaźnik CPI najprawdopodobniej będzie rósł i pod koniec bieżącego roku może osiągnąć 1,5 proc., a na początku 2015 roku sięgnie celu inflacyjnego na poziomie 2,5 proc. Biorąc pod uwagę ukraińsko-rosyjski kryzys istnieje poważne ryzyko związane z cenami żywności oraz energii w najbliższych miesiącach, jednak na razie przyjmujemy założenie wzrostu cen żywności zgodnie z średnim trendem z ostatnich lat" - dodali.(PAP)

jba/ ana/

Źródło artykułu:PAP
stopyfinansebanki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)