Trwa ładowanie...
d2i7e5f

Cypr czeka wzrost podatków, restrukturyzacja banków i prywatyzacja

03.04. Nikozja (PAP/Media) - Cypr przyjął plan stabilizacji systemu bankowego i finansów rządowych, aby móc skorzystać z pakietu międzynarodowej pomocy finansowej wysokości 10 mld...

d2i7e5f
d2i7e5f

03.04. Nikozja (PAP/Media) - Cypr przyjął plan stabilizacji systemu bankowego i finansów rządowych, aby móc skorzystać z pakietu międzynarodowej pomocy finansowej wysokości 10 mld euro. Dla wyspy oznacza to m.in. wzrost podatków, restrukturyzację banków i prywatyzację.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), którego wkład w ratowanie Cypru wyniesie 1 mld euro (9 mld euro będzie pochodzić ze strefy euro i Europejskiego Banku Centralnego), podkreśla, że jest to plan ambitny, a jego realizacja będzie wymagała od Cypryjczyków "wielkich wysiłków". Opodatkowanie odsetek ma wzrosnąć z 15 proc. do 30 proc., a podatek korporacyjny z 10 proc. do 12,5 proc.

Nowy minister finansów Cypru Haris Jeorjadis podkreślił pierwszego dnia na tym urzędzie, że jest zdecydowany honorować zobowiązania Cypru. Poprzednik Jeorjadisa, Michalis Sarris, podał się do dymisji we wtorek.

Plan dla dwóch największych cypryjskich banków - Bank of Cyprus i Laiki - wywołuje szczególne kontrowersje, ponieważ zakłada poważne straty - mówi się nawet o 60 procentach - właścicieli depozytów powyżej 100 tys. euro. MFW podkreśla jednak, że 95 proc. deponentów ma na kontach mniej niż 100 tys. euro, więc nie dotkną ich żadne obciążenia.

d2i7e5f

Bank Laiki ma zostać zlikwidowany, a depozyty do 100 tys. euro przejmie Bank of Cyprus.

Gospodarka cypryjska przeżywa recesję, a bezrobocie na wyspie wynosi ok. 15 proc. Zgodnie z najnowszym porozumieniem Cypr ma czas do 2018 roku, a więc o dwa lata więcej niż pierwotnie planowano, by spełnić warunki uzyskania pożyczki ratunkowej od strefy euro i MFW. W ramach projektu z listopada ub.r. kraj miał mieć na to czas do 2016 r.

Także o dwa lata, do 2018 roku, przedłużono okres, w którym sprywatyzowane mają zostać przedsiębiorstwa publiczne i te należące w połowie do państwa.

Warunki pomocy zostały złagodzone poprzez danie wyspie więcej czasu na zredukowanie deficytu, w celu "zmniejszenia presji" na cypryjską gospodarkę - powiedział rzecznik rządu Christos Stylianides. (PAP)

az/ ro/ ana/

d2i7e5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i7e5f