Cypr otrzymał 2 mld euro w ramach pomocy finansowej

Cypr otrzymał w poniedziałek pierwszą wypłatę pomocy finansowej w wysokości 2 mld euro - poinformowała w poniedziałek wieczorem Eurogrupa. Wkrótce kolejną transzę wsparcia ma też otrzymać Grecja.

Cypr otrzymał 2 mld euro w ramach pomocy finansowej
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

14.05.2013 | aktual.: 14.05.2013 07:54

"Eurogrupa z zadowoleniem przyjmuje decyzję Rady Dyrektorów Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (fundusz ratunkowy euro) o zatwierdzeniu pierwszej transzy finansowego wsparcia dla Cypru w wysokości 3 mld euro (...). Pierwsza wypłata w ramach pierwszej transzy, na kwotę 2 mld euro, została przekazana dzisiaj" - czytamy w komunikacie.

Eurogrupa odniosła się też do sytuacji w Grecji. Jak podkreślono, kraj ten poczynił znaczne postępy w realizacji reform fiskalnych i strukturalnych. Przypomniano, że dzięki wysiłkom Grecji na rzecz reform możliwe było wypłacenie - 3 maja - pomocy w wysokości 2,8 mld euro. Eurogrupa podkreśliła znaczenie m.in. na reformy systemu podatkowego, która umożliwi zwiększenie wpływów do budżetu państwa.

W najbliższym czasie do Grecji ma trafić następna wypłata pomocy finansowej - 7,2 mld euro. Pierwsza transza tej wypłaty - 4,3 mld euro - ma być zaakceptowana przez Radę Dyrektorów Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego w najbliższych dniach, a druga część w czerwcu.

30 kwietnia niewielką większością 29 do 27 głosów parlament Cypru zatwierdził przyjęcie programu pomocowego ratującego kraj przed bankructwem. Wiąże się on z rozległą restrukturyzacją sektora bankowego i stratami właścicieli wkładów.

Rząd ostrzegł wcześniej, że bez wsparcia z zewnątrz środki budżetowe niebawem całkowicie się wyczerpią. Decyzja parlamentu otwiera drogę do wypłacenia w maju przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy pierwszych dwóch transz pomocy, wynoszącej łącznie 10 mld euro.

Zgodnie z przyjętymi przez Cypr warunkami, musi on również wygospodarować 13 mld euro w ramach własnych przedsięwzięć oszczędnościowych. Niektóre z nich, w tym nowy podatek od nieruchomości i redukcja płac pracowników państwowych, zostały uchwalone przez parlament we wtorek przed południem - jeszcze zanim głosował on nad całym programem.

Pogrążona od sześciu lat w recesji Grecja jest finansowo zależna od pakietu pomocowego UE i MFW. Lwią część funduszy na ratowanie Grecji dostarcza strefa euro. W zamian za pomoc Ateny zobowiązały się do gruntownych reform gospodarczych, głębokich cięć budżetowych oraz podniesienia podatków.

Podkreśla się, że reformy są bardzo dotkliwe dla Greków - bezrobocie sięga tam 27 proc.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)