Czas na złożenie wniosku o pieniądze wydłużony. Agencja daje rolnikom dodatkowy tydzień
Do 7 lutego mogą składać wnioski o wsparcie producenci trzody chlewnej, którzy ponieśli straty z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformowała we wtorek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Oznacza to, że termin składania wniosków został przedłużony o tydzień.
Jak tłumaczy agencja we wtorkowym komunikacie, wnioski można składać za pośrednictwem formularza udostępnionego na Platformie Usług Elektronicznych ARiMR. Kwota jednorazowego wsparcia jest uzależniona od liczby zwierząt. Waha się od 2,4 tys. zł na stado liczące od 10 do 24 świń aż do 70 tys. zł na stado liczące 600 i więcej zwierząt.
Kto może dostać pieniądze
Wsparcie skierowane jest do rolników zajmujących się chowem lub hodowlą świń, którzy do 15 maja 2022 r. zgłosili do rejestru IRZ co najmniej 10 zwierząt tego gatunku, urodzonych między 1 kwietnia 2021 r. a 31 marca 2022 r. i do 18 stycznia 2023 r. zgłosili oznakowanie przynajmniej jednego zwierzęcia tego gatunku, które urodziło się od 1 kwietnia 2022 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poprawka do ustawy wiatrakowej. "Wyjątkowy skandal"
Rolnicy, którzy chcą dostać pieniądze, muszą też spełnić jeden z kilku dodatkowych warunków. Chodzi m.in. o prowadzenie produkcji ekologicznej albo uzyskanie pomocy w ramach "Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego" na podstawie wniosku złożonego w 2021 r. i złożenie takiego wniosku w 2022 r.
Innym warunkiem jest realizacja inwestycji związanych z ochroną środowiska lub zachowaniem klimatu w ramach "Premii dla młodych rolników" lub środków na "Restrukturyzację małych gospodarstw" albo wytwarzanie w gospodarstwie rolnym energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii.
Trzeba było wybrać najbardziej poszkodowaną grupę
Nabór wniosków o wsparcie zaczął się 18 stycznia. Ministerstwo rolnictwa, które przygotowało przepisy w tej sprawie, tłumaczyło wcześniej, że rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadziła do wzrostu kosztów prowadzenia działalności rolniczej w Polsce. Ponieważ pieniądze na wsparcie są ograniczone i zostaną wygospodarowane z przesunięć środków w ramach PROW, resort przeanalizował, która grupa rolników traci najwięcej. W efekcie zdecydował się na wsparcie producentów trzody chlewnej.
Pomoc będzie przyznawana na podstawie decyzji administracyjnej kierownika biura powiatowego na wniosek o przyznanie pomocy. Termin na zakończenie kontraktacji środków został określony na 31 marca 2023 r. Ustawa zakłada też zmiany w ustawie o podatku dochodowym. Zwolnione z tego podatku mają zostać jednostki doradztwa rolniczego.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj