Trwa ładowanie...

Czekając na pozwolenie

Czas oczekiwania na pozwolenie na budowę wynosi w Polsce średnio 161 dni. Daje to naszemu krajowi 88. miejsce w rankingu Doing Business - czytamy w "Pulsie Biznesu". Niedługo ma się to zmienić.

Czekając na pozwolenieŹródło: Fotolia, fot: Bernd Leitner
d2td845
d2td845

Aby uzyskać pozwolenie, trzeba wypełnić 18 odmiennych procedur administracyjnych. Największym problemem jest, według dziennika, zebranie potrzebnej dokumentacji. Po jej złożeniu urzędnicy mają 65 dni na rozpatrzenie wniosku, ale z powodu niejednoznacznych przepisów prawa termin ten jest nieraz przekraczany.

W sumie średnia długość oczekiwania na pozwolenie na budowę to blisko pół roku. Dla niektórych firm to wręcz nieskończoność. A trzeba pamiętać, że pozwolenie trzeba dostać nie tylko przy stawianiu nowej hali, ale zazwyczaj także przy rozbudowie starego budynku.

Sytuację powinna poprawić przyjęta przez rząd tak zwana mała nowelizacja prawa budowlanego. Znosi ona konieczność uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego.

d2td845

Co mają z tym wspólnego przedsiębiorcy? Ci skorzystają, bo urzędnicy do których składają swoje wnioski nie będą już tak obłożeni pracą. Szacuje się, że dziś co drugi dokument dotyczy stawiania małego domku. Teraz więc w urzędach będą mogli zająć się wnioskami składanymi przez firmy.

Poza tym nowelizacja ma również ograniczyć liczbę wymaganych dokumentów. A to ułatwi proces i da jeszcze jeden oddech urzędniczej machinie.

Dzięki wprowadzeniu zmian w życie Polska może awansować w rankingu Doing Business. Jednak nie zlikwidują one wszystkich trudności, jakie stoją przed inwestorami.

d2td845
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2td845