Trwa ładowanie...
dee2pto
17-10-2015 09:35

Czerwiński dla PAP: przeniesienie mediów do resortu kultury - zmiana dla zmiany

Zapowiadane przez PiS przeniesienie mediów publicznych spod nadzoru resortu skarbu do ministerstwa kultury jest zmianą dla zmiany i nie wniesie nic nowego - ocenił w rozmowie z PAP minister skarbu Andrzej Czerwiński. Trzeba się koncentrować na uniezależnianiu mediów od polityki - dodał.

dee2pto
dee2pto

Udostępniamy nagranie wideo:

https://wideo.pap.pl/videos/11514/

"Pytanie kierowane do mnie przez opozycję, czy lepiej byłoby zostawić media w skarbie państwa, czy wyprowadzić do kultury jest podobne do (...) pytania, czy lepiej jest stworzyć ministerstwo energetyki, zamknąć skarb i przekazać zadania do gospodarki. Ktoś, kto zadaje takie pytania, moim zdaniem, nie bardzo wie, czym te ministerstwa się zajmują" - powiedział Czerwiński.

Dodał, że skarb nadzoruje powierzone mu spółki medialne, takie jak PAP, publiczne radio i telewizję. "Jeśli ktoś ten sam nadzór dałby na przykład kulturze, to co chce przez to osiągnąć? Czy zwiększy się przez to inwestycje tych spółek, czy zwiększy się nakłady na bieżące zadania? Siłą mediów publicznych powinno być to, że powinny być wyłączone spod polityki. Po to jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, żeby w obiektywny sposób zapewnić misję mediów publicznych i nad tym ja, pomimo że jestem ze skarbu państwa, bym się koncentrował" - zaznaczył.

dee2pto

Jak wyjaśniał "nie chodzi o to, żeby przez nadzór właścicielski, przez decyzje o inwestycjach czy finansach, wpływać na to, jakie informacje będą przedstawiane ludziom".

"Misja i zadania publicznych mediów są ważne także dlatego, że w strategicznych, kryzysowych sytuacjach tylko te media mogą dotrzeć z obiektywną informacją do każdego obywatela. Dlatego koncentrowałbym się w dyskusji nad mediami na tym, w jaki sposób uniezależnić wszystkie media publiczne od polityków, a nie przerzucać właśnie taki +gorący kartofel+ ze skarbu do kultury, bo to jest tylko zabawa politykierów" - powiedział szef resortu skarbu.

"Każda zmiana powinna nieść za sobą coś pozytywnego. Jeśli rozmowy na temat przeniesienia mediów ze skarbu do kultury nie zawierają konkretnych, pozytywnych rozwiązań tylko wprowadzają zmianę dla zmiany, to jest pytanie retoryczne: czy trzeba to przenosić. Moim zdaniem to nie wniesie nic nowego" - ocenił.

Według zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości media publiczne, działające obecnie jako spółki Skarbu Państwa, mają zostać przekształcone w instytucje kultury lub wyższej użyteczności publicznej. Ich zarządy miałyby być jednoosobowe - wybierane spośród autorytetów świata kultury. Media publiczne miałyby zostać wyłączone spod modelu spółki prawa handlowego czyli działania nakierowanego na zysk.

dee2pto

Oprócz tego TVP i radio publiczne miałyby być w co najmniej 75 proc. finansowane ze środków publicznych. Program tych mediów miałby zostać określony "według realnych potrzeb publicznych"; ustalona miałaby zostać liczba godzin produkcji programów dla dzieci, filmów animowanych, dokumentalnych, seriali historycznych, spektakli teatru TV, transmisji koncertów i publicystyki.(PAP)

jzi/ mhr/ laz/

Pobranie jest możliwe po podaniu loginu i hasła:

użytkownik: wideo01@pap.pl

hasło: OZsV2TzG%!if

dee2pto
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dee2pto