Trwa ładowanie...
d2iufmc

Czerwiński: wkrótce organizacyjne i prawne dopełnienie planu dot. KW

W tym i następnym tygodniu nastąpią organizacyjne i prawne działania dopełniające plan rządu dla Kompanii Węglowej - zapowiedział minister SP Andrzej Czerwiński. Wskazał, że plan dla KW zakładający pomoc TF Silesia i fundusze energetyki jest realizowany "krok po kroku".

Share
d2iufmc

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Świnoujściu towarzyszący premier Ewie Kopacz szef MSP Andrzej Czerwiński był pytany o Towarzystwo Finansowe Silesia, które w rządowym planie ma objąć 100 proc. akcji KW, a także o byłego prezesa tej instytucji Adama Siwka, który w ub. tygodniu złożył rezygnację z pełnionej funkcji.

"Pan prezes nie rozmawiał ze mną na temat tego, jakie ma zadania i cele przed sobą w Silesii. Nie porozumieliśmy się co do zasad kontraktu menadżerskiego, dlatego złożył wypowiedzenie" - wyjaśnił Czerwiński.

Podkreślił, że ma przygotowany "plan (dla - PAP) Kompanii Węglowej przy pomocy stabilnej Silesii z udziałem funduszy z energetyki". "Ten plan jest realizowany krok po kroku. Dopełnienie organizacyjne i prawne tego, co zamierzyliśmy, będzie w tym i następnym tygodniu" - zapowiedział minister.

d2iufmc

Pytany przez PAP o przyszłego prezesa TF Silesia Czerwiński odpowiedział, że obowiązki prezesa pełni obecnie zastępczyni b. szefa tej spółki oraz że powołano "fachowca od finansów". Zastrzegł, że nie chce uprzedzać, kto będzie nowym prezesem, ale - jak zapewnił - te decyzje zapadną już niedługo.

O rezygnacji dotychczas pełniącego funkcję prezesa TF Silesia Adama Siwka poinformowało w piątek Ministerstwo Skarbu Państwa. Jak wyjaśniał rzecznik MSP Emil Górecki, Siwek zrezygnował z powodu "braku porozumienia w sprawie warunków kontraktu menadżerskiego".

Pytana w sobotę o rezygnację Siwka premier Ewa Kopacz wskazała, że nie sądzi, by utrudniło to proces restrukturyzacji kopalń. Przypomniała, że podstawą rezygnacji b. prezesa były kwestie związane z negocjacjami jego kontraktu. Zapewniła, że rząd robi "wszystko, żeby dzisiaj sto tysięcy ludzi na Śląsku nie straciło pracy". "Walczę o to od momentu, kiedy rozmawiałam z górnikami, to jest mój priorytet" - podkreśliła szefowa rządu.

Kopacz wyraziła też przekonanie, że "deklaracje spółek energetycznych, odpowiedzialna postawa spółki restrukturyzacji kopalń, odpowiedzialna postawa górników" pokazują, że "wszyscy naprawdę dążymy do tego, żeby górnictwo było zbilansowane, żeby nie było corocznych kłopotów". "Wreszcie chcę, żeby te kopalnie pracowały jak dobrze bilansujące się przedsiębiorstwa" - dodała premier.

d2iufmc

30 września br. rząd przyjął plan dla górnictwa, który przewiduje, że spółka TF Silesia przejmie 11 kopalń Kompanii Węglowej, co ma być podstawą do budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego. Zdaniem autorów planu ma to być pierwszy krok do bezpiecznego wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

Przedstawiciele rządu akcentowali, że wniesienie 100 proc. akcji KW do Silesii to realizacja obietnic styczniowego porozumienia ze związkami.

Zgodnie z tym dokumentem 11 kopalń i kilka innych zakładów przeżywającej olbrzymie problemy finansowe KW miało trafić do NKW. Wbrew porozumieniu nowa spółka nie została jednak powołana do końca września. Związkowcy, który zarzucili rządowi złamanie umowy, ogłosili gotowość strajkową w górnictwie.

d2iufmc

Podziel się opinią

Share
d2iufmc
d2iufmc